Jdi na obsah Jdi na menu
 


22. hodina Kovy

15. 8. 2008

22.hodina Kovy

Kovy jsou prvky chemicky charakterizované jako elektropozitivní, mají snahu předávat valenční elektrony a tvořit jednoatomové kationty. Kovy jsou hojně průmyslově využívány pro svoje ojedinělé fyzikální vlastnosti a pro snadnou zpracovatelnost. První zpracování kovů bylo uskutečněno asi 7 tisíc let před našim letopočtem na území dnešního Turecka[1].

Vlastnosti - Vysoká elektrická a tepelná vodivost. S rostoucí teplotou se elektrická vodivost snižuje, resp. zvyšuje elektrický odpor (na rozdíl od polovodičů) - viz kovová vazba.

 

Výskyt - převážně ve sloučeninách - rudách. Tzv. drahé kovy se však obvykle vyskytují v ryzí formě, protože tvoří sloučeniny pouze velmi obtížně.

Toxické kovy jsou kovy (antropogenního nebo přirozeného původu, avšak ve vyšší koncentraci než je optimální) mající toxické účinky. Mezi toxické kovy jsou řazeny např.: kadmium, rtuť, olovo. Významnou skupinou toxických kovů jsou těžké kovy.

Mezi známé kovy patří:cín, hliník, chrom, kobalt, mangan, měď, nikl, olovo, platina, stříbro, zinek, zlato, železo  a mnoho dalších.

Materiály které jsou složeny z atomů více kovů se nazývají slitiny.

Typickými slitinami, známými z běžného života, jsou např.:amalgámy, alpaka, bronz, dural, mosaz, ocel apod.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář