Jdi na obsah Jdi na menu
 


50.a 51. hodina Dětské kočárky

30. 1. 2009

50. hodina Dětské kočárky

Kočárek, nebo také dětský kočárek, je dopravní prostředek určený k převážení dětí. Obvykle má kočárek tři nebo čtyři kolečka, která se mohou lišit podle druhu povrchu, pro který je určen, trubkovou konstrukci, koš pro dítě a držadlo.

Druhy kočárků

Dětské kočárky se dělí na několik hlavních skupin. Různí se především podle věku dítěte a terénu pro který jsou určeny.

Klasický (hluboký) kočárek

Tento typ kočárku je určen především pro děti ve velmi útlém věku (přibližně do šesti měsíců). Poskytuje dítěti největší ochranu. Vzhledem k odpružené konstrukci, kdy je kostra zavěšena na pružinách nebo páscích, poskytuje při jízdě vyšší komfort. Tento typ kočárku lze používat i pro starší děti, ale je třeba použít kšíry, aby dítě z kočárku nevypadlo.

Golfový kočárek

Golfový kočárek má o hodně lehčí konstrukci než klasický model. Své jméno získal podle tvaru držadel, která připomínají golfové hole. Je určen pro odrostlejší děti. Oproti klasické konstrukci má menší, tvrdší kolečka a hodí se především pro městské prostředí ( menší komfort jízdy). Mnohé modely jsou snadno složitelné, což se hodí hlavně při cestách autem.

Sportovní kočárky

Kombinace klasického typu a golfového kočárku. Bývá o něco hlubší než golfový kočárek, se stříškou. Kolečka jsou často masivnější a měkčí - do  těžšího terénu.

Modulární kočárky

Modulární kočárky fungují na principu různých "modulů", které se dají jednoduše přidělat na univerzální povozek. Kompletní sady poskytnou jak hluboké kryté lůžko, tak sportovní modul a navíc také možnost místo lůžka použít autosedačku.

Tyto modely si získávají popularitu především tím, že se dají použít po celou dobu vývoje dítěte a do jisté míry "rostou s ním". Podvozek se navíc často dá při přepravě snadno složit.

51. hodina Výběr kočárku

Výběr vhodného kočárku z několika hledisek

Pro jízdu ve městě se hodí takové modely, které mají otočná, aretovací přední kola, která snadno najedou na chodník, překonají i překážky na ulici a zůstávají stabilní, přičemž jsou co nejlehčí např. kvůli nástupu do MHD.

Pro jízdu v přírodě jsou důležitá především kvalitní odpružená kola a potom váha kočárku - těžší jsou vhodnější do terénu, jelikož jsou stabilnější a lépe drží stopu.

Druhy koleček

Na trhu jsou k dostání kočárky s různými druhy koleček. Asi nejméně komfortní jsou plastová kolečka, která jsou velmi tvrdá. O dost lepší jsou kolečka nafukovací, která výborně pruží, ale lze je píchnout. Mezi nejmodernější a také nejpříjemnější kolečka patří pěnová, která dokáží ztlumit i nárazy na kostkách

Konstrukce kočárku


Nejtěžší částí kočárku je konstrukce. Kočárky s kovovou konstrukcí lůžka jsou těžší než kočárky s rámem bez železa. Optimální váha kočárku je 10-15 kg - zajistí stabilitu, kočárek přitom ale není příliš těžký. Pozor na informace o váze v obchodech - někteří uvádějí váhu podvozku jako váhu celého kočárku apod.

Při prodeji je třeba zkusit kočár složit a rozložit, přičemž by se nemělo pohlížet pouze na složitost skládání, ale také na velikost složeného kočárku, zda se ve složeném stavu vejde např. i do kufru auta.


Roční období. Podle toho se volí velikost a zateplení korbičky – hluboká lůžka bývají cca do 6 měsíců věku a 9 kg. Později se používá "sporťák" , který ale není vhodný na zimu. Hluboká zateplená korbička naopak není vhodná pro dítě, které se narodí na jaře - do zimy z ní vyroste. Narodí-li se v zimních měsících, je velmi důležité pohlížet na zateplení korbičky a také na její velikost. Dítě by v korbičce mělo být min. do 6. měsíce a až poté je vhodné kočárek vyměnit za sporťák. Pokud se  miminko narodí na jaře, není nutné, aby byla korbička zateplená, jelikož vydrží max. do podzimu. V zimě již dítě bude potřebovat sporťák.

Některé korbičky jsou variabilní - lze jim polohovat zadní díl a jsou dostatečně velké, tudíž lze tuto korbičku používat déle než 6 měsíců. Mnoho kočárků má korbičku velmi malou a tak pokud se narodí větší dítě, které i po narození hodně přibírá, brzy se do kočárku už nevejde. Zvláště v zimě nastávají problémy, když se do korbičky přidává zimní fusak.


Design – trojkolky, čtyřkolky, velké/malé kočárky.  Často nezáleží na tom, co je a není módní, ale především na tom, jak dobře se nám s každým jezdí. Někomu více vyhovuje čtyřkolka, jiní upřednostňují trojkolky. V každém případě trojkolky bývají méně stabilní a je nutné se je naučit správně ovládat. Navíc nehoupají, což je důležité především v prvních měsících miminka. Čtyřkolky bývají zase těžší.

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 


Archiv

Kalendář
<< červen / 2018 >>