Jdi na obsah Jdi na menu
 


6. Drogistické zboží

24. 3. 2007

Drogistické zboží
Prací a mycí prostředky, voňavkářské a kosmetické zboží, nátěrové hmoty tvoří většinu drogistického zboží.
Mycí a prací prostředky
Se používají k odstraňování nečistot z textilií, pokožky a dalších materiálů a látek.
Mycí a prací prostředky mají účinnost podle stavby detergentů.
Detergenty jsou tvořeny skupinou látek lnoucím k vodě a skupinou látek vodu odpuzujících, která se váže na mastnou špínu. Základem detergentů jsou povrchově aktivní látky - tenzidy. Tenzidy snižují povrchové napětí, pronikají do mezer mezi vlákny i do samotné špíny a porušují vazbu nečistoty s vláknem nebo jinou látkou (kov, umělé hmoty apod.). Pomocí mechanického účinku (pračky, aj.) přechází špína do pracího roztoku. Částice špíny jsou v roztoku kryty ochrannými koloidy, které zabraňují zpětnému usazování nečistot na pranou látku. Nejpoužívanější tenzidy jsou mýdla a saponáty.
Mýdlo patří ke klasickým mycím prostředkům a je stále v osobní hygieně nenahraditelné. Podstatu mýdla tvoří směs alkalických solí vyšších mastných kyselin. Princip jeho výroby spočívá ve zmýdelňování tuků. Suroviny se vaří, po skončení procesu se přidáním chloridu sodného vyloučí jádrové mýdlo. Mýdlo se zchladí, suší a změklé je dopravováno do automatických razicích strojů, které je upravují do obchodního tvaru.K výrobě se používají tuky a oleje živočišného a rostlinného původu dále pak syntetické mastné kyseliny a některé druhy zmýdelnitelných pryskyřic (kalafuna). Z pomocných surovin se používají rozpouštědla (terpentýn, hexalin) a plnidla (vodní sklo).
Toaletní mýdlo se vyrábí z jádrového mýdla, které se po vysušení mísí s barvivem a dalšími surovinami (parfémy, plnidla a další kosmetické přísady). Po dokonalém promíchání se hmota tvaruje na tyče, které se rozřezávají a v menších kusech se na lisech razí do typických obchodních tvarů.Mýdla se vyznačují vysokou smáčivostí a velmi dobře brání návratu špíny na očištěné vlákno. Jsou vhodná pro praní bavlny a buničitých vláken, méně korodují kovová zařízení pracích strojů.
Nevýhodou je nestálost proti kyselinám a solím, alkalická reakce a srážlivost působením tvrdé vody. V měkké vodě získává mýdlo velice dobré prací vlastnosti.

¨ Luxusní - mají zvýšený obsah vonných látek, speciální přísady, jsou barevná a vyznačují se vysokou úrovní povrchové úpravy (např. Soté Mink);
¨ Výběrová - vyrábějí se v pastelových barvách, obsahují kvalitní vonnou složku a speciální přísady (např. Domino, Evona, Růže, Frézie);
¨ 1.jakosti - mají nižší obsah vonné složky (např. Šeřík, Jaro); patří sem dětská mýdla vhodná pro citlivější pokožku, protože mají snížený obsah alkálií a přísadu lanolínu.

Jádrová mýdla jsou tvrdá sodná mýdla obsahující 68 až 72 % zmýdelněných mastných kyselin. Mají výbornou prací schopnost a vysokou pěnivost. Žádaná jsou bílá jádrová mýdla. Na trhu jsou pod obchodními názvy Jelen 68 %, Titan 72 %, Hellada 69 %. Používají se na praní jemného a barevného prádla. Jsou cenově nejdostupnější, minimálně zatěžují odpadní vody a jsou ekologicky nezávadné.
Medicinální mýdla obsahují speciální přísady a používají se k léčení některých kožních onemocnění. Prodávají se medicinální mýdla boraxová, sírová, síro-dehtová, dehtová. Zvláštními mýdly jsou mýdla anti-alergická, která jsou vhodná pro osoby kožními ekzémy a podobnými potížemi jsou prosté chemických látek, které by mohly způsobovat podráždění pokožky.
Mazlavá mýdla jsou nevysolená draselná mýdla polotuhá, nahnědlá, rychle rozpustná. Používají se k mytí podlah, schodů, hygienických zařízení a k odstraňování hrubých nečistot.
Mýdlové vločky se vyrábějí ze suroviny pro toaletní mýdla v podobě tenkých lístečků. Obsahují 85 % mastných kyselin, používají se k ručnímu praní hedvábných, vlněných a jemných tkanin.
Mýdlové prášky jsou směsí mýdla, sody a vodního skla. Používají se pro praní a vyvářku bílého a stálobarevného prádla (např. Timi, Hanka, Toto). .
Jakost mýdel závisí na obsahu mastných kyselin, vody, volných alkálií, sody, plnidel a na pěnivosti.
Vady mýdel dráždivost pokožky, měknutí povrchu, trhliny, praskání a deformace mýdla, vznik skvrn, výkvět solí a cizí pach.
Mýdla se skladují ve vzdušných, větratelných prostorách s relativní vlhkostí 50 až 60 % při teplotě 20 ° C. Balí se do papíru nebo do kartónových krabic, mleté druhy do polyetylenových sáčků.
Prací prostředky
Sortiment pracích prostředků tvoří přípravky mýdlové, mýdlo-saponátové (obsahují mýdlo i saponáty) a syntetické saponáty (bez mýdel).Saponáty jsou syntetické tenzidy, vyráběné z vyšších alifatických nebo aromatických uhlovodíků, získaných z ropy a dehtu, ze syntetických mastných kyselin, aminů, amidů, nitrilů a dalších látek. Vyrábějí se ze surovin nevhodných pro výživu. Mají mimořádné užitné vlastnosti. Neporušují živočišná vlákna, nejsou citlivé na tvrdou vodu, mají vyšší dispergační schopnost, lepší smáčivost a perou v nižších koncentracích a za nižších teplot než mýdlo. Nevítanými vlastnostmi je značná koroze pracích nádob a negativní vliv na pokožku. Jsou obtížně biologicky odbouratelné, čímž ohrožují životní prostředí. Mnohé záporné vlastnosti syntetických saponátů se dají potlačit přídavnými látkami. Saponáty se rozdělují podle charakteru aktivní skupiny molekuly tenzidu.
Tenzidy mohou být:

 anionaktivní (alkylsulfáty,alkensulfonany,
alkylbenzensulfonany),
 kationaktivní,
 neionogenní (látky bez iontových skupin).
Mnohé funkční vlastnosti mohou být zlepšeny detergenčními přísadami,
- látky zabraňující zpětnému usazení již vyprané špíny na prádlo,
- enzymy které štěpí bílkoviny a tuky,
- komplexony a fosfáty změkčují vodu a
- opticky zjasňující prostředky.
Tkaniny opticky zjasněné jsou pak zářivě bílé. Dalšími přísadami mohou být křemičitany, alkalické uhličitany, perboritany a parfémy. Oblíbené parfémy zvyšují prodejnost výrobků.Kombinované prací prostředky obsahují mýdla a syntetické tenzidy. Spojují většinu dobrých vlastností obou uvedených látek. Patří sem např. Palmex a Sulfon pro praní běžných tkanin.Ennzymatické přípravky odstraňují skvrny od bílkovin, krve, potu, zbytků jídel a nápojů (Biomat).
Prací prostředky na bázi syntetických tenzidů
Tix (univerzální prací prostředek) a Azur (vhodný k praní jemných druhů prádla včetně vlny, hedvábí a syntetických tkanin).
Saponáty jsou hlavní součástí čisticích a mycích přípravků používaných na mytí nádobí (např. Pur, Pril) nebo součástí tzv. autokosmetiky (Autošampon). Na trh přicházejí ve formě prášků, past a tekutých koncentrátů. Prostředků na mytí nádobí je cela řada slouží k očištění nádobí od nečistot a tuku (odmašťovací schopnost je hlavní vlastností). Velice se rozšířila distribuce prostředků na mytí nádobí v podobě koncentrátů (distribuují se v sáčcích i plastových láhvích). Koncentráty mají velice vysokou odmašťovací schopnost a snižuje se tím jejich spotřeba.
Při posuzování jakosti se hodnotí obsah saponátu, volných alkálií, prací, smáčecí a pěnící schopnost, obsah vonných látek, vzhled, konzistence a barva.
Z ekologického hlediska jsou výše hodnocené výrobky bezfosfátové (Persil) nebo se sníženým obsahem fosforečnanů (fosforečnany způsobují eutrofizaci vody).
K balení pracích prostředků se nejčastěji používá papírové kartonáže, polyetylenových sáčků nebo nádob z plastů. Veškeré druhy pracích prostředků se skladují v suchých a chladných skladech.

Další prací prostředky a prostředky používané při praní=Prací prostředky pro kojence např. Mimino, Batole. Tyto prací prostředky musí být kvalitní bez nebezpečných chemikálií. Hodí se i pro osoby se senzitivní pokožkou nebo pro osoby s alergiemi. Speciální prací prostředky na záclony Bělamin, Sil na záclony.Změkčovače vody (Žabka, Sil změkčovač vody, Jitro)
Odstraňovače vodního kamene Calgonit apod.Tekuté prací prostředky jako je např. tekutý Ariel či tekutý perwol-balsam na jemné prádlo (existuje i jako klasický prací prostředek na vlnu apod. v sypké formě). Tyto prostředky jsou lépe rozpustné ve vodě. Dále jsou to pak tablety (Vanish TAB’S ,Lanza TAB’S), které se stejně jako tekuté prací prostředky přidávají přímo k pranému prádlu. Existují i speciální prostředky pro odstraňování agresivní špíny (Vanish v tekuté či sypké formě) a odstraňovače skvrn s rozprašovačem případně sůl na skvrny (Sil sůl na skvrny). Tyto prostředky vynikají hlavně díky enzymům které rozkládají organické nečistoty.Prací prostředek BOLD, který obsahuje aviváž. Rozbor aviváží následuje.

Aviváže jsou prostředky používané pro změkčení (případně naškrobení prádla), zjemnění a provonění prádla. Aviváže většinou obsahují látky zlepšující fyzikální a užitné vlastnosti textilií (lanolin apod.). V neposlední řadě aviváže tkaninu chrání.
Vyrábí je mnoho firem a na trhu je mnoho druhů myšleno gramáží, vůní apod.

Dalšími prostředky odstraňujícími nečistoty jsou čistící a leštící prostředky jako je Cif (tekutý písek atd.). Leštěnky na hladké povrchy a kovové součásti jako jsou mosaz (kliky) nebo Leštěnky a čističe na baterie.
Samostatná kapitola jsou prostředky na odstranění vodního kamene z (koupelnových) baterii, sociálního zařízení, žehliček, kávovarů a čistící prostředky na dřevěné povrchy (nábytek, parkety – Pronto apod.)
Voňavkářské a kosmetické výrobky
Kosmetika se snaží udržovat a pěstovat přirozenou krásu člověka. Dnešní voňavkářské a kosmetické zboží chrání lidský zevnějšek před vlivy prostředí a zpomaluje biologické stárnutí, ovlivňuje zdraví, estetický vzhled a zvýrazňuje osobnost každého jedince.
Voňavkářské výrobky- Základními surovinami jsou přírodní vonné látky, silice, které se získávají z květů, listů či plodů. Nejčastěji se používá silice anýzová, citronová, levandulová, rozmarýnová a tymiánová. Z dalších vonných látek jsou významné vonné suroviny živočišného původu (pižmo, cibet, ambra) a syntetické vonné látky. Je prokázán pozitivní vliv vůně na pocity a nálady člověka. Například levandule, heřmánek a citron uklidňují. Naopak růže, konvalinka, jasmín, karafiát a máta působí povzbudivě. Jednotlivé silice se sestavují v mnohosložkové kompozice směsí vůní.
Vonná kompozice se mísí s etanolem (60 až 90% ) a nechává se zrát několik měsíců. Po této době se filtruje a plní do skleněných lahviček, do kovových obalů anebo do obalů z plastů.
V aerosolovém obalu je roztok voňavky vypuzován přetlakem zkapalněného nebo rozpuštěného hnacího plynu ven z nádoby popřípadě (ekologicky) mechanickým rozprašovačem.
Velmi jemné rozptýlení tekuté látky (aerosolu) ve vzduchu umožňuje pohotové a úsporné použití. Dnes se jako hnacího plynu používá neškodné látky propan-butanu (dříve freonů). Ekologickým krokem je kromě zavedení mechanických rozprašovačů zavedení lahviček s otočnou kuličkou "roll on", která usnadňuje nanášení parfému na pokožku.
Sortiment voňavkářských výrobků zahrnuje tekuté a tuhé přípravky. Tuhé voňavky se vyrábějí v podobě tyčinek umístěných v pouzdrech.
Voňavky jsou koncentrované parfémy získané rozpouštěním 4 až 15 % vonných látek v čistém lihu. Jejich vůně je intenzívní a dlouhotrvající.
Kolínské vody jsou tekuté parfémy obsahující 3 až 5 % vonných látek rozpuštěných ve zředěném lihu. Na obalech je uveden název který vyjadřuje charakter vůně určení pohlaví pro které je kolínská určena. Vůně kolínských vod poměrně rychle vyprchá a je méně intenzívní. Většinou jsou to vůně citrusových plodů a květin, popř. směsi vůní (tzv. fantazie).
Jakost voňavkářského zboží se hodnotí smyslově podle charakteru, intenzity a trvanlivosti vůně, podle barvy a čirostí. Laboratorně se stanovuje obsah vonné kompozice, etanolu a vody.

Kosmetické výrobky slouží nejen k pěstění krásy, ale i k ochraně proti kožním chorobám a k odstranění drobných vad.
K jejich výrobě se používá látek přírodních i syntetických, jako jsou alkoholy, etery, estery, drogy, silice, tuky, vosky, barviva a biologicky účinné látky.
Pleťové vody odstraňují zbytky líčidel, drobné nečistoty z ovzduší, kožní maz a pot. Mají také dezinfekční účinky. Obsahují vodu, etanol, rostlinné extrakty, tenzidy a dezinfekční látky.
Pleťová mléka jsou emulzní přípravky s různým obsahem olejové složky. Čisticí mléka obsahují nevstřebatelné minerální oleje. Výživná mléka obsahují rostlinné oleje, kterými se vnášejí do pokožky výživné látky, podporující činnost a obnovu buněk. Kůže je dobře vstřebává.
Pleťové krémy patří k nejrozšířenějším kosmetickým výrobkům. Dnes se vyrábějí emulzní krémy dvojího typu:1. emulze voda v oleji (mastné krémy),2. emulze tuku ve vodě (suché a polomastné krémy).
Výživné krémy:Jejich účinek je založen jednak na speciálních přísadách (hormonech, placentových výtažcích, vitaminech, antistresových látkách). Speciální ochranné krémy chrání pokožku před chemickými škodlivinami (saponáty, kyselinami, hydroxidy, dehtem, škodlivými vlivy těžkých kovů), nebo pokožku regenerují (oblíbené krémy na ruce – ochranné, regenerační).
Pleťové masky obsahují látky s bělícími, stahujícími a výživnými účinky. Účelem je vyčistit, napnout, prokrvit a osvěžit pokožku obličeje a dodat jí výživné látky. Druh pleťové masky se volí podle typu pleti.
Ochranné přípravky ochraňují plet při sportu a rekreaci i při opalování. Opalovací přípravky (krémy, oleje, emulze i spreje) chrání pokožku před účinky ultrafialového záření a před vysušením. Účinnost ultrafialového filtru vyjadřuje ochranný faktor. Pro normální plet má hodnotu 4 až 6, pro citlivou pleť nebo při pobytu na horách či u moře 15 až 20.
Vlasové šampony jsou kosmetické přípravky sloužící k odstraňování nečistot, povrchové mastnoty a odumřelých buněk z pokožky vlasů a hlavy. Hlavní složkou jsou saponáty. Přílišné odtučnění vlasů se odstraňuje látkami koloidního charakteru na základě bílkovin. Speciální přísady (bylinné extrakty, vitamín F a vonné kompozice) umožňují rozšířit sortiment tohoto zboží.

Vlasové vody působí preventivně proti vlasovým chorobám, podporují růst vlasů, osvěžují pokožku hlavy a dodávají vlasům tvárlivost. Jsou to v podstatě lihové roztoky účinných látek, většinou získaných z rostlin případně doplněných vitaminy.
Barvy na vlasy. Nejvýznamnější jsou vodné roztoky kombinovaných chemických barviv. Některé druhy probarvují vlas do hloubky a mají dlouhodobý účinek, jiné (např. šamponové přelivy) obarvují povrchovou vrstvu krátkodobě.
Laky na vlasy spolu s tužidly slouží ke ztužení a zvýšení trvanlivosti účesu. Základem jsou syntetické nebo přírodní pryskyřice a zvláčňovadla rozpuštěná v etanolu. Bývají parfémovány.

Preparační vody se používají k trvalému zkadeření vlasů.
Prostředky dekorativní kosmetiky
Do této skupiny patří přípravky, jimiž se barevně upravuje tvář a zakrývají drobné vady pleti. K dennímu líčení se používá pudrů, líčidel na tváře, očních stínů, maskár, rtěnek a laků na nehty.
Pleťové pudry jsou směsi práškovitých složek s vysokou jemností částeček. Hlavními složkami je mastek, uhličitan vápenatý a hořečnatý, zinková běloba, kaolín, zdravotně nezávadné barvivo a vhodný parfém. Mohou být v prášku, krému nebo kompaktním stavu.
Barevné krémy (make ups) se vyrábějí pro různé typy a barvy pleti.
Transparentní make up je velmi lehký, průsvitný emulzní krém, vhodný pro líčení mladé čisté pleti a pro ženy s normální pletí.
Make up fluidní má konzistenci krému a je určen pletím normálním a suchým.
Make up krycí je hustý krém, kterým je možné zakryt různé nedostatky pleti a některé defekty.
Líčidla na tváře přibarvují pleť tváře a vytvářejí dojem přirozené svěžesti, mladé, zdravé pleti. Vyrábějí se v odstínech červené barvy jako mastná, emulzní nebo suchá.
Oční stíny jsou líčidla na partie kolem očí. Na trh se dodávají podobně jako líčidla na tváře.
Líčidla na řasy (maskára) slouží k líčení řas a obočí. Na trh přicházejí v různých barvách. Základem je směs mýdla, vosků, oleje a pigmentu.
Oční linky zdůrazňují tvar a velikost očí.
Rtěnky mají za úkol obarvení a úpravu tvaru rtů. Vyrábějí se v široké paletě odstínů. Nesnímatelné rtěnky probarvují sliznici rtů (nebezpečí podráždění). Snímatelné rtěnky obsahují neškodné suroviny, nános se však brzy setře. Jako suroviny slouží oleje, vazelína, vosky, vyšší alkoholy, barviva, pigmenty, vonné a chuťové látky.
Laky na nehty se vyrábějí v různých barevných odstínech. Základem je roztok esterů celulózy v organických rozpouštědlech, zvláčňovadla dodávající pružnost, lesk a přilnavost lakové vrstvě a barviva nebo barevné pigmenty dodávající módní barevný tón. Rozdělují se na čiré a krycí.

Odlakovače obsahují směs organických rozpouštědel a ředidel s přísadou oleje, který zabraňuje lámání nehtů. Laky a odlakovače jsou hořlaviny I. třídy.
Přípravky k ošetřování zubů a dutiny ústní
Zubní pasty čistí povrch zubů, odstraňují zubní kámen a dezinfikují ústní dutinu. Mají deodorační účinky. Základ tvoří stabilizátory, baktericidní látky, rostlinné výtažky, aromatické a chufové přísady a fluoridy.
Ústní vody doplňují čistící účinek zubních past, odstraňují zápach z úst a příjemně parfemují dech. Obsahují přísady antiseptické, protizánětlivé, látky se stahujícími účinky a látky aromatické.
Existují speciální zubní pasty a vody proti paradentose Lakalut activ, Stoma Paradentol. Tyto pasty mají stahující účinek na dásně.
Dále jsou to speciální zubní pasty s bělícím účinkem. Tyto obsahují abrazivní částečky( pomáhají odstranit nečistoty), a bělící látky. Nedoporučuje se používat neustále (je doporučeno tyto zubní pasty kombinovat s obyčejnou zubní pastou).
Po revoluci k nám přišla móda dentálních nití, které se snadno přenášejí. Dentální nit je vlastně silonový provázek na kterém jsou nalepeny malé částečky látky podobné uschlé zubní pastě (tato látka v podstatě zubní pastu nahrazuje).
Z oblasti ústní hygieny jsou na trhu ještě spreje chránící před pachem z úst.
Přípravky proti kosmetickým anomáliím
Depilační přípravky slouží k odstranění chloupků. Porušuje se jimi vlasový stonek, a to v místě, kde opouští kůži. Jsou založeny buď na sulfidech alkalických zemin, nebo na tioglykolátu vápenatém. Depilátoria neodstraňují chloupky trvale.
Dezodorační přípravky zamezují tvorbu potních výměšků, brání jejich rozkladu a snižují zápach silnějšími vonnými látkami. Účinnými složkami jsou hlinité soli, baktericidní látky (Septonex). Vyrábějí se jako zásypy, emulze nebo spreje. K této skupině patří přípravky určené k ošetřování nohou a masážní přípravky.
Pánská kosmetika
Holicí mýdla se vyrábějí jako draselná mýdla z kokosového oleje, čistého loje, stearinu, konzervačních přísad a vonných látek. Snadno se napěňují a vytvářejí hustou pěnu změkčující vous. Na trhu je nalezneme ve formě roubíku nebo jsou plněna do kelímků.
Holicí krémy jsou pěnivé a nepěnivé. Mají podobné složení jako holicí mýdla, změkčují vous a usnadňují holení.
Holicí pěny se dodávají v aerosolovém balení. Nanášejí se na vlhkou pokožku rukou.
Voda před holením, napřimuje vousy a tukové kluzné látky umožňují, aby elektrický strojek hladce klouzal po pokožce.

Voda po holení dezinfikuje, osvěžuje pokožku, doplňuje tukové látky, má protizánětlivé (antiseptické) a stahující (adstringentní) účinky. Podobné účinky mají krémy, emulze a želé po holení. Stahujících účinků využíváme i u kamenců.
Holící strojky (Astra, Gilette, Willkinson). Jde o slisovaný plast do kterého je zasazen bořit (popřípadě několik břitů, někdy je umístění břitů pohyblivé). Břity mou být vyměnitelné (strojek se může kdykoliv doplnit ostrými břity) nebo nevyměnitelné (tzv. jednorázovka – strojek na jedno popřípadě několik dalších použití). Břity mohou být chráněny mřížkou.
Kosmetika i holící strojky se prodávají i v provedení pro ženy. Toto provedení kosmetiky i strojků vychází z odlišné anatomie mužů a žen, případně je přizpůsobeno jinému využívání.
Dětské kosmetické přípravky
Tyto přípravky se vyrábějí ze surovin, na jejichž zdravotní nezávadnost jsou kladeny vysoké požadavky. Nesmějí dráždit pokožku a sliznice. Obsahují účinné látky, které prospívají dětské pleti a chrání ji. Patří sem mycí a koupelové přípravky, oleje, zásypy, krémy a tekuté emulze, vlasové šampony a zubní pasty.
Balení a skladování voňavkářských a kosmetických výrobků
Obal musí plnit jak funkci ochrannou, tak funkci estetickou a reklamní. Jako obalový materiál se používá především sklo, porcelán a kovy. Plasty mají bohaté uplatnění ve formě lahviček, kelímků, tub, víček a zátek.
Pro skladování voňavkářského a kosmetického zboží je třeba zajistit čisté, tmavé, suché a chladné místnosti.
Voňavkářské zboží se skladuje v dobře uzavřených obalech při teplotách 5 až 25 ° C. Kosmetické emulzní přípravky musí být chráněny před nízkými teplotami. Nejvhodnější skladovací teplotou je 8 °C25 °C.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář