Jdi na obsah Jdi na menu
 


54. - 59. hodina Charakteristika základních druhů kožené galanterie

28. 8. 2007

54. – 59. hodina Charakteristika základních druhů kožené galanterie

Charakteristika základních druhů kožené galanterie

Aktovka je výrobek opatřený držadlem, který je určen k přenášení různých předmětů. Vyrábí se z usní (přírodních i syntetických) a různých tkanin (bavlnářských, lnářských a jutových) v různém provedení (konfekčním i materiálovém) a v různých velikostech.

Aktovky se vyrábějí šitím nebo svařováním a uvnitř se vyplňují podšívkou.

Sortiment aktovek je soustředěn ve skupinách školní aktovky, rámové aktovky, diplomatky a spisovky. Důležitou vlastností aktovek je jejich nosnost, malá hmotnost, tvarová stálost, odolnost vůči nárazům a otěru a estetická působivost.

Kabela je výrobek určený k přenášení různých předmětů (větších předmětů osobní potřeby, nákupů apod.). Vyrábí se z různých materiálů, často i kombinovaných (syntetických usní, textilních materiálů a jejich kombinací). Ve velmi malém rozsahu je mezi konstrukčními materiály zastoupena přírodní useň (hověziny a vepřovice). Spojování dílců se provádí šitím a svařováním. Vyrábí se v různých tvarech, velikostech, provedení a konstrukci (uzavíratelné, otevřené, vyztužené apod.).

Kabely patří mezi nejpoužívanější výrobky kožené galanterie. Podle účelu použití se rozdělují na cestovní (se zdrhovadlem, s chlopní, často i s řemenem, přezkou a se zámkem), nákupní, sportovní (v současné době se běžně používají i k dennímu nošení, například místo školní aktovky) a plážové.

Kabelka slouží k uložení drobných předmětů osobní potřeby. Rozlišují se kabelky dámské (večerní, sportovní), pánské a dětské.

Dámské kabelky slouží jako doplněk dámského oblečení a tvoří spolu s obuví stylový celek. Podléhají nejrychleji změnám módy, nejvíce tvarem, velikostí i barvou. Vyrábějí se z přírodních usní (vepřovice, teletiny, kozinky, hověziny), syntetických usní, textilií, lýka a jejich kombinací a zdobí se různými efekty (štěpováním, perforací, ozdobnými lemy, kapsičkami, bižuterií atd.).

Způsob uzavírání je buď rámový, na zdrhovadlo, s chlopní na přezku nebo zámek. Důležitou vlastností je stálobarevnost (barva se nesmí stírat ani zapouštět), vhodná držadla a bezpečné umístění kování. Večerní kabelky do společnosti se vyrábějí z jemné usně (kozinky), velurů, sametů a jsou bohatě zdobeny. Sportovní kabelky mají jednoduchou konstrukci a jsou určeny vzhledem k módním tendencím v odívání spíše pro mladší spotřebitelky

- Pánské kabelky typu malých diplomatek se vyrábějí rovněž z přírodních nebo syntetických usní.

- Dětské kabelky se zhotovují z koženek, textilu nebo plastů.

-  Peněženky slouží k ukládání bankovek a mincí a vyrábějí se převážně z přírodních (vepřovice, hověziny) a syntetických usní v různém tvaru a provedení.

Brašny jsou určeny k přenášení nebo ukládání určitých pracovních předmětů. Vyrábějí se z přírodních (vepřovice, hověziny) a syntetických usní. U těchto výrobků je kladen důraz spíše na technické vlastnosti, zejména na tvarovou stálost, nižší hmotnost, nosnost a odolnost vůči nárazům. Volba materiálu respektuje vyšší životnost. Brašny na nářadí mají vhodně řešen úložný prostor (přihrádky, našité pásky, kapsičky atd.).

Pouzdra jsou ochranné obaly různých rozměrů a provedení. Jejich tvar a rozměry jsou podřízeny druhu určení (tvar musí být přizpůsoben velikosti náplně). Vyrábějí se převážně z přírodních nebo syntetických usní a jsou zpravidla uzavíratelná.

Opasky se vyrábějí z usní (přírodních i syntetických) nebo z tkaniny, případně jejich kombinací. Podle funkce se rozlišují opasky oděvní a ochranné. Oděvní opasky jsou doplňkem oděvu a musí být v souladu s módními tendencemi. Vyrábějí se v mnoha tvarech a v různém provedení, jsou zdobené a zapínají se kovovou nebo plastovou přezkou. Ochranné opasky (například horolezecké) slouží k zajištění bezpečnosti a ochraně zejména při pracovní činnosti. Hlavní část tvoří pruh usně nebo textilie, na němž jsou připevněna oka k uchycení záchranného lana nebo jiných pracovních a bezpečnostních pomůcek.

Hodinkové řemínky (pásky) jsou vyrobeny z přírodních nebo syntetických usní. Jejich rozměr musí respektovat velikost hodinek i obvod ruky uživatele (dámské, pánské, dětské pásky). Musí být odolné vůči mechanickým vlivům a umožňovat snadné zapínání a výměnu.

Kufry jsou určeny k přenášení a převozu věcí a potřeb při cestování, proto musí být dostatečně objemné, skladné, pevné, odolné vůči povětrnostním vlivům, lehké, s vyztuženými rohy. Tvarově a konstrukčně musí být řešeny tak, aby se mohly přenášet a vzhledově musí odpovídat platnému estetickému módnímu směru. Surovinami pro výrobu vrchových částí jsou přírodní usně (vepřovice, hověziny), koženky, poromerické usně, textilie s nepromokavou úpravou, lepenka a vulkanfíbr. Na podšívky se používá textil, papír a plastik. Cestovní kufry se vyrábějí v různém provedení a velikostech. Musí být dobře u-zavíratelné (zámky, řemeny, zdrhovadla) a mít správně upevněné držadlo. Luxusnější druhy jsou opatřeny zapuštěnými kolečky a vlečným držátkem. Diplomatické kufříky jsou opatřeny numerickými zámky.

Dětské a speciální (například kloboukové apod.) kufříky v malém provedení se vyrábějí převážně z lepenky.

Rukavice jsou výrobky určené k ochraně rukou proti chladu a poranění. Jsou módním a estetickým doplňkem dámského, pánského a dětského oděvu. Původně se zhotovovaly z textilií, teprve v 18. století začala francouzská móda prosazovat rukavice z jirchářských usní.

Rukavičkářské materiály musí být zdravotně nezávadné, prodyšné, musí sát pot a mít dobré technické a estetické vlastnosti. V současné době převažují mezi materiály na výrobu rukavic přírodní usně vyráběné chromočiněním, jirchářsky, zámišnicky nebo kombinovaným činěním z lehkých kůží(kozlečin, teletin, jehněčin, kozinek, konin, kůží mladých vepřů a lovné zvěře - srn, kamzíků, sobů a jelenů).

Nejpoužívanějšími druhy rukavičkářských usní jsou:

dogs - useň z těžších kozlečin a jehněčin, oboustranně barvená, používá se na sportovní a vycházkové rukavice;

glazé - useň převážně z kůzlečin, vyčiněná jirchářsky nebo chromočiněná, čistě bílá nebo s lícem sytě vybarveným natíráním, používá se na luxusní druhy rukavic;

chair (sér) - jemná chromočiněná useň z kozlečin a jehněčin, s jemně obroušenou rubovou stranou, která na rukavicích tvoří stranu vrchní;

jircha - useň vyčiněná jirchářským způsobem, má bílou barvu, na světle stálou, nevzdoruje vodě;

mochetto (moketo) - chromočiněná teletina, barvená dehtovými barvivy, s jemně broušeným lícem, sametovým vzhledem a jemným omakem, používá se na luxusní druhy rukavic;

napa - chromočiněná nebo jirchářsky činěná kozlečina nebo jehně-čina (výjimečně i z vepřovice), přebarvená dehtovými barvivy s lícem přírodním nebo lehce upraveným apreturami; slouží na výrobu rukavic s podšívkou a rukavic sportovních;

zámiš (jelenice) - useň z kůží vysoké lovné zvěře vyčiněná rybím tukem (pravý zámiš) nebo jeho směsí s formaldehydem (tzv. novozámiš); má žlutou barvu, je měkká, tažná, prodyšná a může se prát.

Syntetické usně se používají mnohem méně vzhledem k jejich horším hygienickým vlastnostem. Pokud se používají, kombinují se s textilem a jsou zatepleny vhodnou podšívkou. Estetická působivost ruka-

vic se zvyšuje ozdobnou perforací, paspulemi, sámečky, průplety, aplikací bižuterie a různých kovových ozdob. Převážná většina druhů rukavic se vyrábí s podšívkou (přibližně 75 % rukavic).

Vycházkové rukavice jsou vyrobeny z jemných usní v různých barevných odstínech (někdy v kombinaci s textilem). Musí plnit nejen ochrannou funkci a odpovídat hygienickými vlastnostmi, ale musí být i módní. Podšívka u zimních typů zajišťuje tepelnou izolačnost. Velmi oblíbené jsou rukavice ze zámišové usně (označované jako jelenice nebo prací usně), které jsou velmi trvanlivé, dobře sají pot a i bez podšívky jsou teplé. Společenské rukavice slouží jako doplněk toalety a jsou určeny k nošení při slavnostních příležitostech. Na jejich provedení a estetickou úroveň jsou kladeny mimořádné nároky. Zhotovují se z měkkých usní s dokonalou tažností (tzv. glazé-chromočiněné usně s bílým rubem). Sportovní rukavice se používají při provozování určitých druhů sportu, umožňují vykonávat sportovní činnost a zároveň slouží jako ochrana rukou. Z měkkých usňových materiálů jsou to rukavice pro motoristy, dále lyžařské rukavice (bývají zhotoveny i ze syntetických usní s teplou vložkou a zdobeny na lícové straně barevnou kombinací), rukavice pro hokejisty, boxerské rukavice, rukavice střelecké a jezdecké. Pracovní rukavice chrání ruce před úrazem a umožňují příslušnou pracovní činnost. Na tyto výrobky se používají tlustší, málo tažné materiály, s dobrou odolností vůči oděru. Ostatní rukavice (například ortopedické, včelařské) se vyrábějí na základě konkrétních požadavků pouze v omezeném množství.

Rukavice se vyrábějí v širokém velikostním sortimentu. Dříve používanou jednotkou míry velikosti rukavic byl 1 francouzský coul (27,07 mm), který se dále dělil na čtvrtcouly (např. 8 1/4, 8 1/2 atd.). Od roku 1980 se používá metrická soustava, vyjadřující velikost rukavic v centimetrech.

Pánské rukavice (pro muže od 16 roků) se vyrábějí ve velikostech 19 až 28 cm, případně až do velikosti 32 cm. Velikost dámských rukavic je 16 až 23 cm. Chlapecké a dívčí rukavice pro věk 8 až 16 roků se nenavrhují samostatně, ale při tvorbě kolekce pánských a dámských rukavic se navrhují i vzory vhodné pro tuto věkovou kategorii. Velikost dětských rukavic pro děti do 16 roků se určuje podle věku dítěte a tomu odpovídá velikostní číslo od 1 do 20 cm.

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář