Jdi na obsah Jdi na menu
 


21. hodina Rozdělení tkanin – hedvábnické, vícekomponentní. Vlastnosti tkanin, pletenin a netkaných textiliích

4. 6. 2007

21. hodina Rozdělení tkanin – hedvábnické, vícekomponentní. Vlastnosti tkanin, pletenin a netkaných textiliích

Hedvábnické tkaniny

Hedvábnické tkaniny jsou vyrobeny z přírodního hedvábí, případně ze syntetického hedvábí nebo stříže. Tyto tkaniny mohou být vyrobeny i ze směsí různých přízí, které dávají hotové tkanině hedvábný charakter. Vyrábějí se v šíři zpravidla 70 až 90 cm. Používají se na prádlo, dámské šaty, šátky a šály, kostýmy, pláště, pánské obleky, brokáty, damašky apod.

Vyrábějí se lehké (od 100 g/m2) až těžké (nad 160 g/m2), jednobarevné, pestře tkané nebo potištěné, v různých úpravách, kterými se dosahuje tuhosti, nemačkavosti, nesrážlivosti, odpudivosti vody apod. Je to například buret z přírodního surového hedvábí v plátnové vazbě, brokát v atlasové vazbě, bohatě vzorovaný, s efektivními přízemi, mušelín z. přírodního hedvábí z režné nebo obarvené příze, taft v plátnové vazbě jemně příčné vroubkovaný, v celé řadě druhů s tkanými a potištěnými efekty (jako například šanžán s měňavým barevným efektem, imprimé potištěný) a satén v atlasové vazbě s hladkým lesklým povrchem a drsnější matnou hrubou stranou atd.

Vícekomponentní tkaniny

Vícekomponentní tkaniny se skládají ze dvou a více druhů textilních vláken. Kombinováním těchto vláken se dosahuje především vyšší u-žitné hodnoty hotového výrobku. Jejich název se odvozuje podle odpovídajících typů tkanin obdobného vzhledu. Označují se příslušnými zkratkami jednotlivých komponentů s uvedením procentního zastoupení jednotlivých složek.

Vlastnosti tkanin, pletenin a netkaných textilií

Mezi nedůležitější vlastnosti, podle nichž se určují a posuzují tkaniny, patří druh a typ vazby a dostava, která vyjadřuje hustotu tkaniny a uvádí se zlomkem (v čitateli je počet osnovních přízí a ve jmenovateli počet útkových přízí na délce 10 cm tkaniny). Dále se uvádí délková a plošná hmotnost (hmotnost běžného nebo čtverečného metru tkaniny v gramech) a materiálové složení tkaniny v procentech jednotlivých složek (například PES/ba 65/35 znamená, že tkanina obsahuje 65 % polyesterových vláken a 35 % bavlny). Z hlediska hodnocení jakosti tkanin jsou významné i další znaky jakosti, zejména pevnost v tahu a tažnost (zjišťuje se zvlášť po osnově a zvlášť po útku), odolnost v oděru (vůči od Írán O, srážlivost a stálost vybarvení^ (zejména na světle, ve vodě, při praní, při žehlení, v organických rozpouštědlech a v otěru za sucha i za vlhka).

Při posuzování pletenin se sledují v řadě případů v podstatě stejné základní vlastnosti jako u tkanin (materiálové složení, vazba, hmotnost, pevnost a tažnost, srážlivost, odolnost vůči odírání, stálost vybarvení). Nejtypičtějšími vlastnostmi pletenin jsou tažnost, pružnost (elastičnost), hustota, rozměrová stabilita (zejména při praní), prodyšnost a tepelně-izolační vlastnosti (ve srovnání s tkaninami mají pleteniny zpravidla větší prodyšnost a tepelnou izolačnost).

Mezi základní užitné vlastnosti netkaných textilií patří rozměrové vlastnosti (tloušťka a její rovnoměrnost, změna rozměrů praním a smáčením), plošná hmotnost, pevnost (v tahu, v protlaku , pevnost chemicky pojených vrstev, pevnost prošití), trvanlivost (odolnost v oděru, žmolkovitost, stlačitelnost vrstev, stálost vybarvení), elastické vlastnosti (mačkavost, stálost tvaru), fyziologické vlastnosti (propustnost vzduchu, přijímání vlhkosti, vodoodpudivost) a vzhledové vlastnosti (sledují se zejména vzhledové nedostatky).

S ohledem na různé výrobní způsoby a rozdíly v účelu použití skladba sledovaných vlastností u jednotlivých skupin netkaných textilií může lišit.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář