Jdi na obsah Jdi na menu
 


26. hodina Textilní galanterie /měkká/

27. 8. 2007

26. hodina Textilní galanterie /měkká/

TEXTILNÍ GALANTRIE

Textilní galanterie zahrnuje velkou skupinu drobných výrobků  určených pro domácí ruční práce ( pletení, háčkování, vyšívání, látání) a jednak pro výrobu a úpravu oděvů všeho druhu. Především jde o výrobky, kterými se textilní materiál zdobí, spojuje, zpevňuje a chrání. Zvláštní samostatnou skupinu tvoří deštníky a hole.

Celá tato skupina galanterního zboží se rozděluje na galanterii měkkou (výrobky z textilních materiálů všeho druhu), galanterii tvrdou (výrobky z kovů, dřeva, perleti, plastů, skla, rohoviny, peří, papíru apod.) a ostatní galanterní zboží.

Vzhledem k tomu, že je sortiment galanterních výrobků na základě použitých materiálů a výrobních postupů neobyčejně pestrý a rozmanitý, posuzují se sortimentní skupiny galanterie různými metodami, podle odlišných hledisek.

Měkká textilní galanterie

Skupina měkké textilní galanterie zahrnuje výrobky zhotovené z textilních vláken, jako jsou příze a nitě, stuhy, prýmky, krajky a výšivky, tkaniny pro ruční práce a další.

Příze a nitě se používají pro ruční i strojové šití, vyšívání, háčkování, látání a pletení. Vyrábějí se z různých textilních vláken, jako například z bavlny, viskózových, polyamidových a polyesterových vláken a jejich směsí. Podle účelu použití a materiálového složení se rozdělují příze a nitě na bavlnářské, hedvábnické, lnářské a vlnařské.

Stuhy jsou v podstatě úzké plošné textilie tkané v základních tkalcovských vazbách. Elastické stuhy se zatkávanými pryžovými nitěmi se tkají ve vazbách, které jsou tvořeny až třemi osnovami a třemi útky a které se v určitých místech vzájemně propojují. Patří sem například oděvní stuhy pro konfekční výrobu, prádlové stuhy a tkanice a ozdobné stuhy (trikolóry, kloboukové a krojové stuhy apod.).

Prýmkařské výrobky (například prýmky, tkalouny, prádlová guma, ozdobné šňůry) se zhotovují na proplétacích a pletacích strojích a ručně.

Krajkářské výrobky jsou plošné textilie tvořené splétáním nebo obtáčením několika soustav nití. Jsou velmi jemné, často bohatě vzorované a obvykle velmi pracné. Vyrábějí se strojově nebo ručně, zpravidla z čisté bavlny, polyesterového nebo polyamidového hedvábí. Používají se většinou jako ozdoba dámského prádla a jako oděvní doplňky. Uplatňují se též jako záclony a ozdobné pokrývky.

Výšivky se vyrábějí na speciálních programově řízených vyšívacích strojích. Vyšívá se na podkladové tkanině nebo pletenině. Výšivky slouží pro oděvní účely, na dětské a ložní prádlo, pokrývky, kapesníčky apod. Pro ruční vyšívání se používají tkaniny pro ruční práce, případně tkaniny s předtištěným barevným gobelínovým vzorem.

Suché zipy. Aktivní část zipu tvoří stuha, do které jsou hustě zatkány jemné háčky z plastu. Pasivní částí je stuha se zatkanými hustě propletenými zkadeřenými vlákny. Stlačením se obě části pevně spojí. Tento systém se používá u oděvů, galanterie a obuvi a je velmi trvanlivý a spolehlivý.

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář