Jdi na obsah Jdi na menu
 


27. hodina Textilní galanterie /tvrdá/

27. 8. 2007

27. hodina Textilní galanterie /tvrdá/

TVRDÁ  TEXTILNÍ GALANTERIE

Skupina tvrdé textilní galanterie zahrnuje převážně drobné potřeby ke zhotovení oděvů zapínadla a zavíradla (knoflíky, zdrhovadla, přezky, háčky, spony),

jehlové zboží (pletací jehlice a dráty, ruční a strojové jehly, špendlíky)

krejčovské potřeby (náprstky, krejčovský metr, křída atd.).

Knoflíky slouží k zapínání a k ozdobě oděvů, prádla a kožené galanterie. K jejich výrobě se používají v současné době převážně plasty, kovy a sklo. Kromě toho se knoflíky vyrábějí z přírodních materiálů (z perleti, kůže, dřeva, rohoviny a textilu). Knoflíky se vyrábějí třískovým obráběním nebo lisováním, popřípadě litím zpravidla kruhového tvaru. Pro přišití jsou knoflíky opatřeny dírkami nebo na spodní straně vrtaným ouškem, případně ouškem lepeným nebo kovovým ouškem zalisovaným. Pro dosažení povrchového efektu se knoflíky brousí, leští, barví, pokovují apod.

Vzhledem k tomu, že se k výrobě knoflíků stále častěji používají plasty, je třeba upozornit na to, že teploty při praní a žehlení a chemické čištění mohou způsobit jejich poškození.

Zvláštní skupinu knoflíků tvoří kovové knoflíky lisované z ocelového plechu nebo mosazného pásu. Jsou to například stiskací dvoudílné přišívací knoflíky (patentky). Do vrchní pérové části se při spínání zatlačuje spodní díl - kulička. Na podobném principu jsou konstruovány odnímací patentní knoflíky, které se do tkaniny napevno nanýtují. Nýtované patentní knoflíky se trvale připevňují na tkaninu nýtovacím hřebíčkem. Nitěné knoflíčky se vyrábějí ručním nebo strojovým navíjením bavlněné příze na hladké zinkové kroužky. Používají se především u ložního prádla.

Zdrhovadla jsou tvořena dvěma pevnými textilními tkalouny, ve kterých jsou upevněny proti sobě ležící zoubky. Jamky a výstupky jednotlivých zoubků do sebe pomocí jezdce těsně zapadají a vytvářejí tak rychlé a dostatečně pevné spojení. Zdrhovadla se vyrábějí dělitelná nedělitelná, s různými druhy jezdců, které případně zajišťují zdrhovadlo proti samovolnému rozevření. K výrobě zdrhovadel se používají hliníkové slitiny, mosaz (případně s povrchovou úpravou) nebo plasty.

Šicí jehly se vyrábějí v různých rozměrech a tloušťkách z oceli vhodné tvrdosti a pružnosti. Jejich povrch je dokonale vybroušen, vyleštěn a poniklován. Jehla se skládá z ouška, dříku a špičky. Špendlíky se vyrábějí z ocelového nebo mosazného drátu, povrchově se upravují cínováním, mosazením, lakováním, stříbřením nebo niklováním. Vyrábějí se v délkách od 20 do 32 mm, s ocelovou nebo skleněnou hlavičkou.

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář