Jdi na obsah Jdi na menu
 


41. hodina Syntetické kožešiny, oděvy

28. 8. 2007

41. hodina Syntetické kožešiny, oděvy 

Syntetické kožešiny

Poměrně vysoká cena a některé nevhodné vlastnosti přírodních kožešin (línání vlasu, příliš vysoká hmotnost, nebezpečí poškozování živočišnými škůdci), vedly k vytvoření kožešiny umělé. Jednou z příčin jejího vzniku byla nesporně i snaha zabránit vybíjení a zániku některých druhů kožešinových zvířat. A navíc, v této podobě jsou dostupné i kožešiny těch nejvzácnějších, ohrožených zvířat, která se těší přísně ochraně a nelze je lovit.

Zprvu to byly vlasové tkaniny (plyše), které nahrazovaly přírodní kožešiny. Tyto tkaniny však nikdy plnohodnotně nezastoupily materiály určené pro zimní oblečení. Teprve výroba syntetických vláken umožnila vyřešit tento úkol.

Syntetické kožešiny nelze pokládat za náhražku přírodních kožešin, neboť je v některých vlastnostech předčí. Mají ovšem i nevhodné vlastnosti.

Syntetické kožešiny jsou v podstatě vlasové textilie vyráběné za použití syntetických textilních vláken především technologií tkaní,plete-n/nebo všívání.

Nejdokonalejší skupinu syntetických kožešin představují kožešiny tkané, jejichž vlas tvoří vlasová osnova. Základní osnova i útková příze pro tkané syntetické kožešiny se vyrábí z příze bavlněné, viskozové střižní příze nebo z jejich směsí.

Jako vlasové osnovy a příze se používá směsí různých druhů vláken - vlna, vlákna polyamidová (PÁD), polyakrylonitrilová (PAN), polyvinylchloridová (PVC) apod. Tkané syntetické kožešiny se vyrábějí s různou výškou vlasu (podle určení).

Pletené syntetické kožešiny se vytvářejí v podstatě včesáváním vlasové stříže do základního osnovního úpletu a zpevněním rubové strany latexem. Konstrukční materiály jsou obdobné jako u kožešin tkaných. Na rozdíl od tkaných syntetických kožešin není nutná jejich úprava česáním.

Všívané syntetické kožešiny se vyrábějí prošíváním podkladové tkaniny (zpravidla v trikotové nebo plátnové vazbě) vlasovou přízí pomocí soustavy jehel tak, že na jejím líci vznikne smyčkový povrch. Rubová strana se zpevňuje latexem nebo pryskyřičnou úpravou. Na podkladové tkaniny se používá 100% bavlněná příze a ke všívání smyček 100% polyakrylonitrilová příze (PAN). Vzhledem k omezeným možnostem vzorování se tyto syntetické kožešiny používají na levnější druhy výrobků.

Syntetické kožešiny jsou dále upravovány různými způsoby, zejména barvením, efektním postřihováním, kartáčovacími efekty, strojovým vtlačováním vzoru (tzv. gaufrování), potiskováním apod.

Syntetické kožešiny předčí mnoha vlastnostmi kožešiny přírodní. Jde zejména o nižší hmotnost (v průměru o 20 % až 50 % nižší než u kožešin přírodních), vyšší odolnost proti oděru (v průměru dvakrát vyšší), vyšší odolnost vůči klimatickým vlivům, nejsou napadány živočišnými škůdci (moly, kožojedy), vyšší hřejivost (tepelná izo-lačnost syntetických kožešin je výborná a je určena výškou a hustotou vlasového povrchu), lepší udržovatelnost (možnost chemického čištění běžnými druhy chemických rozpouštědel, například benzinem) a vysokou trvanlivost (ve většině případů vyšší než u přírodních kožešin).

Nedostatkem syntetických kožešin je vyšší špinivost (syntetická vlákna přitahují vlivem statické elektřiny prach a špínu z okolí).

Ze syntetických kožešin se vyrábějí hlavně dámské, dívčí a dětské pláště, paleta, vesty a bundy, sportovní ošacení a dětské nánožníky.

Sortiment kožešinových oděvů

Kožešinové oděvní výrobky jsou výsledkem zpracování kožešin v konfekčních dílnách. Do sortimentní skupiny kožešinových výrobků patří různé součásti oblečení (oděvy a oděvní doplňky) z přírodních a syntetických kožešin. Kožešinové oděvy tvoří významnou složku zimní konfekce, a to nejen ve skupině běžných denních oděvů, ale i oděvů společenských a sportovních.

Podle druhu se sortiment kožešinových oděvů člení na pláště (dlouhé, sedmiosminové, tříčtvrteční), paleta, saka, bolerka, vesty, bundy, podšívky, nánožníky a oděvní doplňky (límce, čepice, klobouky, rukavice a rukávníky). Podle věkových skupin uživatelů se člení na dámské, pánské, dívčí, chlapecké a dětské.

Velikostní sortiment kožešinových oděvů je v zásadě shodný s velikostním sortimentem svrchních oděvů.

 

 

 

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář