Jdi na obsah Jdi na menu
 


38. hodina Rozdělení usní

28. 8. 2007

38. hodina Rozdělení usní

Základní rozdělení usní

Usně se rozdělují podle různých hledisek, nejčastěji podle druhu suroviny, způsobu zpracování suroviny a podle dalšího použití.

Podle druhu suroviny (surové kůže) se usně rozdělují na hověziny, teletiny, kozinky, vepřovice, koniny, jehnětiny, jelenice atd.

Podle způsobu zpracování se rozlišují usně třísločiněné, chromočiněné, jirchy a zámiše.

Podle použití se usně člení na obuvnické (spodkové, vrchové, podšívkové), galanterní, oděvnické, rukavičkářské, sedlářsko-řemenářské a technické ( používané pro různé stroje a technická zařízení).

Syntetické usně jsou novodobé umělé materiály, jejichž základní složkou jsou makromolekulární plastické látky (plasty). Vzhledem k tomu, že jsou tyto materiály v řadě svých vlastností plně srovnatelné s přírodními usněmi, stávají se postupně významnou součástí surovinové základny různých průmyslových odvětví. Ve srovnání s přírodními usněmi, patří mezi největší přednosti syntetických usní dobrý vzhled za všech povětrnostních podmínek, nenáročné ošetřování, vysoká odolnost proti vodě (až dvacetkrát vyšší než u přírodních usní) a vysoká životnost. Mezi jejich nedostatky patří především menší odolnost vůči teplotě (působením vyšších teplot se stává syntetická useň tvárnou, naopak v mrazech křehne a láme se) a poměrně omezené hygienické vlastnosti (zejména propustnost vod. par).

Podle konstrukce a vlastností se rozdělují syntetické usně na plastiky, koženky a poromery.

Plastiky jsou plastové plošné měkčené nebo lehčené materiály vyráběné bez podkladu. Vyrábějí se především z měkčeného polyvinylchloridu lisováním nebo válcováním, případně odléváním nebo vstřiko-lisováním (zejména při výrobě plastové obuvi). Za účelem zlepšení vzhledových vlastností se zpravidla dále povrchově upravují dezéno-váním (vytlačením vzoru), potiskováním a barevnými přetírkami. Používají se k výrobě méně namáhaných galanterních výrobků (kabelky, brašny, peněženky, pouzdra).

Koženky jsou plastové plošné materiály s kompaktní nebo lehčenou vrstvou vyráběné na podkladu. Jako podklad se používají polyamidové a polyesterové úplety, bavlněné tkaniny typu ryps a molino, netkané textilie (pro zimní obuv) nebo papír (při výrobě kufrů).

Polymerní směs, která se nanáší na podklad je na bázi polyvinylchloridu nebo polyuretanů (novější druhy koženek). Používají se především na výrobu galanterního zboží, v omezeném rozsahu i v obuvnickém průmyslu (letní vycházková a společenská obuv).

Poromery jsou porézní plošné polymerní materiály, které se skládají z několika vrstev a vzhledem i charakterem jsou podobné usním. Základní složkou těchto poromerů je nosná (rubová) vrstva s vláknitou strukturou. Je tvořena textilními vlákny (bavlněná, polyamidová, polyesterová, polypropylenová), v poslední době i vlákny kolagenu. Lícová vrstva vzniká nánosem vhodných polymerů (polyuretanů). Některé vícevrstevné poromery mají textilní mezivrstvu, která reguluje jejich tažnost a tvarovatelnost. Mezi nejznámější druhy patří poromery obchodních názvů: Corfam (USA), Clarino (Japonsko), Barex (ČR) a Colaten (ČR).

Druhou skupinu poromerů tvoří celopolymerní poromery, jejichž základem je porézní homogenní nevláknitý materiál, který má k líci zahuštěnou strukturu a aplikovanou povrchovou úpravu        

Sortiment usňových oděvů

Sortiment usňových (kožených) oděvů tvoří oděvy a oděvní doplňky vyrobené z přírodních a syntetických oděvnických usní. Z přírodních usní se na tyto druhy zboží nejčastěji používají oděvnické usně z koniny, kozinky, skopovice, jelenice, vepřovice a hověziny. Ze syntetických usní se uplatňují všechny základní typy (plastik, koženka a poromery).

Podle druhu se tento sortiment člení na pláště (krátké, dlouhé), paleta, saka, kalhoty, sukně, vesty, bundy, soupravy a kombinézy. Oděvní doplňky jsou v tomto sortimentu zastoupeny usňovými pokrývkami hlavy (klobouky, čepice, barety).

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 


Archiv

Kalendář
<< červen / 2018 >>