Jdi na obsah Jdi na menu
 


11. a 12. hodina Rozdělení textilního zboží, opakování 1. tematického celku

26. 5. 2007

TEXTILNÍ ZBOŽÍ

ROZDĚLENÍ TEXTILNÍHO ZBOŽÍ

Textilní zboží (textilie) tvoří velmi bohatý a členitý sortiment výrobků textilního průmyslu, které slouží k uspokojení určitých potřeb člověka. Jednou z těchto potřeb je nezbytnost oděvu. Oděv plní celou řadu funkcí a především musí respektovat požadavky na estetickou působivost a módnost, musí být hygienický, dobře se udržovat a ošetřovat. V řadě případů se požaduje reprezentativní vzhled, trvanlivost a životnost.

Do sortimentu textilního zboží se zařazují i galanterní výrobky, které mají nezastupitelnou funkci a doplňují estetický vzhled oděvního výrobku (například spony, knoflíky, zdrhovadla, šicí a vyšívací nitě, stuhy, krajky apod.). Pro doplnění vzhledu a funkcí oděvu slouží také oděvní doplňky (například šátky, šály, vázanky, textilní květiny, deštníky a další výrobky).

Zvláštní skupinu textilního zboží tvoří zboží s významnou hygienickou a kulturní funkcí. Je to ložní a stolní prádlo, ručníky, utěrky a kapesníky a bytové textilní zboží zahrnující záclonoviny, dekorační a potahové tkaniny, podlahové krytiny a koberce. Tyto výrobky jsou nepostradatelné z hlediska osobní hygieny a životního stylu a významně se podílejí na dotváření interiérů.

Textilní výrobky se uplatňují také v jiných sortimentech (například ve skupině sportovních a kempinkových potřeb, v sortimentu technických tkanin apod.).

Základní druhy textilních výrobků sloužících k uspokojování uvedených potřeb jsou: tkaniny, pleteniny (úplety) netkané textilie, bytové textilie a textilní galanterie (měkká a tvrdá galanterie).

Textilní výrobky se velmi často rozdělují podle vzájemného poměru jejich rozměrů. Jestliže převládá na úkor ostatních rozměrů délka, jedná se o tzv. textilie délkové (například příze, nitě, tkalouny, provazy, lana). Pokud se kromě délky uplatňuje i šířka, jde o tzv. textilie plošné (například tkaniny, pleteniny, krajky, tyly). Textilní výrobky, u nichž nelze zanedbat žádný ze tří rozměrů, se označují jako textilie duté (neboli prostorové, například punčochy).

 

Obchodní sortiment textilního zboží se rozděluje na:

- textilní zboží metrové: tkaniny (oděvní, prádlové), pleteniny,

- textilní zboží kusové: osobní prádlo, obrubované zboží (ložní prádlo a stolní kusové zboží, kapesníky), vrchní pletené ošacení, punčochové zboží, rukavice z úpletu,

- bytové textilie a podlahové krytiny: tkané a netkané podlahové textilie, podlahové krytiny, záclonoviny, nábytkové a dekorační textilie, ostatní drobné bytové textilie (přikrývky, povlaky a podušky, stolní krytiny, rohože atd.),

- textilní galanterie: měkká galanterie (příze, šicí nitě, stuhy, prýmky, pryžové elastické zboží, krajky, výšivky, tyly, leonské zboží a drobná příprava), tvrdá galanterie (knoflíky, zdrhovadla, přezky, háčky, spony, jehlařské zboží, krejčovské potřeby).

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář