Jdi na obsah Jdi na menu
 


48. hodina Pryžová obuv

28. 8. 2007

48. hodina Pryžová obuv

Pryžová obuv

Pryžová obuv má vrchové dílce nebo jejich převážné části vyrobeny z pryže.Pryž (nesprávně guma) vzniká vulkanizaci kaučuku. Kaučuk je makromolekulami látka přírodního původu (kaučuk přírodní) nebo původu syntetického (syntetické kaučuky).Přírodní kaučuk se získává ve formě (kaučukového) latexu neboli mléka z tropických rostlin - kaučukovníků. V surovém stavu má kaučuk velmi špatné vlastnosti (teplem měkne a je lepkavý, naopak chladem tuhne a křehne), které se odstraňují vulkanizaci. Působením síry vzniká pružná, pevná a nelepkavá kaučuková pryž (dle obsahu síry měkká až tvrdá - tzv. ebonit).

Syntetické kaučuky jsou synteticky vyrobené látky, které jsou chemickou stavbou podobné přírodnímu kaučuku nebo mají podobné fyzikálně - chemické vlastnosti (například buna, isoprenový kaučuk, silikonový kaučuk). Používají se samostatně nebo ve směsi s přírodním i kaučukem. Svými vlastnostmi se syntetický kaučuk nejen vyrovná kaučuku přírodnímu, nýbrž jej v mnoha směrech i předčí (například chemická odolnost).

Při výrobě obuvi se pryž uplatňuje nejen ve formě konstrukčního materiálu celopryžové obuvi (například holínky), ale především při výrobě spodkových částí obuvi - pryžových podešví a podpatků. Ve srovnání s usňovými jsou pryžové podešve trvanlivější, ohebnější, pružnější, nepromokavé a mají vylisovaný protiskluzný dezén. Jejich předností je i to, že umožňují lehkou, tichou a pohodlnou chůzi. Rozšířené je také používání pryžových odlehčených podešví a nepórovitých monolitních podešví vylisovaných i s podpatkem.

Při výrobě pryžové obuvi se uplatňují dva výrobní způsoby: lepení a zavalování (lepená zavalovaná obuv) a lisování (lisovaná obuv).

Lepená zavalovaná obuv má součásti a dílce z kaučukové směsi spojené lepením a zavalováním. Po spojení se obuv vulkanizuje, čímž získává konečné vlastnosti. Tímto způsobem se vyrábí obuv určená pro práci ve vlhkém prostředí a různé druhy obuvi přezůvkové (rybářská a lovecká obuv, galoše apod.).

Lisovaná obuv se vyrábí dvěma velmi produktivními způsoby. Jako jednolitý celek se vytváří z kaučukových směsí v lisovacích formách. Při druhém způsobu se ke svrškovým dílcům přilisovává pouze podešev a celek se následně vulkanizuje v lisovací formě. Typickými zástupci lisované obuvi jsou celopryžové pracovní holínky a letní typy gumotextilní obuvi.

Pryžová obuv je nepropustná, ale i neprodyšná. Používá se jako pracovní obuv a jako vycházková obuv do deště.

 

 

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář