Jdi na obsah Jdi na menu
 


35. hodina Pracovní oděvy

27. 8. 2007

35. hodina Pracovní oděvy

PRACOVNÍ ODĚVY

Pracovní oděvy tvoří zvláštní skupinu oděvních výrobků, které jsou přizpůsobené konstrukčním materiálem a tvarem pro výkon určitého druhu práce na pracovištích i v domácnosti. K výrobě pracovních oděvů se nejčastěji používají bavlnářské materiály (kepr, plátna, klot, kordy, cajk apod.). Jejich vhodnost pro výrobu pracovních oděvů je dána vlastnostmi, jako je lehkost, vysoká životnost, snadná údržba praním atd. Hodí se dobře jak na pracovní pláště, tak na pracovní obleky dvoudílné, kombinézy, kalhoty s náprsníkem, blůzy pro kuchaře a řezníky.

Z bavlněných tkanin se vyrábějí i lehké pracovní šaty a sukně z bavlnářských tkanin nebo polyamidového úpletu pracovní pláště a šatové zástěry. Bavlnářské kordy se používají na těžší zimní pracovní obleky.

Pracovní oděvy se vyrábějí buď podšité, nebo nepodšité (pláště, šaty, sukně, zástěry a blůzy) a střihově jsou řešeny tak, aby umožňovaly pohodlný pohyb. Některé švy musí být začištěny, aby se netřepily a nevzniklo nebezpečí úrazu.

Podle věkové skupiny, pro kterou jsou určeny, se pracovní oděvy dělí na: chlapecké, dívčí, pánské a dámské. Podle typu a způsobu výroby se člení na nepodšité oděvy, podšité oděvy, manšestrové kalhoty, ostatní kalhoty a kombinézy.

Speciálním druhem pracovních oděvů jsou ochranné oděvy, které jsou určeny k ochraně zdraví při práci v určitém pracovním prostředí. Jsou to obvykle oděvy z vhodně upravených tkanin nebo s vrstvou azbestu, popřípadě s nalisovanými hliníkovými fóliemi (proti ohni), kožené zástěry (kovářské), oděvy s hřejivou vložkou z pěnového polyuretanu nebo z netkaného textilu a další.

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář