Jdi na obsah Jdi na menu
 


34. hodina Konfekce, oděvní materiály, vady

27. 8. 2007

34. hodina Konfekce, oděvní materiály,vady

KONFEKCE

Konfekcí se rozumí průmyslově vyráběné oděvy a součásti oděvů zhotovované v sériích v normovaných velikostech. V širším smyslu je konfekce průmyslové odvětví (oděvnictví) zahrnující vývoj (tzv. navrhování a modelováno a výrobu oděvů včetně oděvních doplňků.

Oděvní materiály

Při výrobě oděvů se používají vrchní oděvní materiály a přípravné materiály. Jako vrchní materiály, které tvoří podstatnou část oděvu, se v současné době používají různé druhy textilií (tkaniny, pleteniny, krajkoviny, laminované textilie), usně, kožešiny a plasty.

Z textilních materiálů se při výrobě oděvů používají zejména tkaniny

bavlnářské (panama, balonový ryps, šanžán, dyftýn, manšestr, piké, etamín, krep, samet, popelín),

 vlnařské(cibelín, flauš, homespun, kord, krul, tvíd, flanel, fresko, gabardén, koverkot, melton, sukno, kašmír, žoržet),

hedvábnické (burel, atlas, brokát, mušelín, ryps, satén, krepde-šín, krepžoržet, šantung) a lnářské (lněná pánská a dámská šatovka).

Na zimní oděvy se používají zpravidla hrubší tkaniny v tmavých barvách s velkou izolační schopností a schopností pohlcovat sluneční záření.

Naopak letní oděvy se zhotovují z lehkých tenčích světlých materiálů, které jsou dokonale prodyšné a mají malou tepelně-izolační schopnost a nízkou schopnost pohlcovat sluneční teplo. Z hlediska módní tendence se pro každé roční období volí odlišné barevné prvky a jiné vzory.

Přípravný oděvní materiál se rozděluje na podšívkový, vložkový a drobnou přípravu. Podšívkový materiál umožňuje vytvořit vhodný estetický vzhled vnitřní strany oděvu, zpevňuje oděv a zvyšuje jeho tepelně-izolační vlastnosti.

Funkcí vložkového oděvního materiálu je především zvýšení hřejivosti a vyztužení oděvu. Vložkový materiál se vkládá mezi vrchní oděvní materiál a podšívku. Podle účelu se tento materiál člení na výztužný (například tuženka) a výplňkový (například vatelín). Mezi drobnou přípravu na oděv patří různé drobné předměty používané ke spojování a zpevňování jednotlivých částí oděvu (nitě, stuhy, prýmky, prádlová pryž), na jeho zapínání (knoflíky, háčky, zdrhovadla), zdobení nebo jiné doplnění.

Vady oděvů

Vady oděvů mohou mít nejrůznější příčiny. Mohou být přeneseny do výrobku použitými materiály, nebo vznikají při vlastní výrobě, případně při nevhodné přepravě a skladování.

Některé vady (například snížená pevnost tkaniny, malá pevnost ve švech apod.) nejsou na první pohled postřehnutelné a bývají odkryty zpravidla až při laboratorním hodnocení. Tyto skryté vady snižují v řadě případů fyzickou životnost oděvů. Vady zjevné snižují jejich estetickou působivost.

Stupeň závažnosti vad vnějšího vzhledu se posuzuje podle toho, zda se vyskytují na více nebo méně viditelných místech, nebo na skrytých místech oděvu. Větší závažnost je přisuzována vadám vyskytujícím se na viditelných místech, menší vadám na skrytých místech oděvu.

Mezi nejčastěji se vyskytující vzhledové vady patří například nestejnoměrnost částí oděvu, nestejnoměrná vzdálenost dírek od kraje výrobku a mezi sebou, nestejná velikost dírek, skvrny a šmouhy, sešikmení nebo zkřížení materiálu, řídká místa atd.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář