Jdi na obsah Jdi na menu
 


50. Promerová a textilní obuv

28. 8. 2007

50. hodina Promerová a textilní obuv

Poromerová obuv

Poromerová obuv má vrchové dílce nebo jejich převážné části zhotoveny ze syntetických poromerických usní.

Syntetické poromerické usně nacházejí postupně široké uplatnění jako vhodný obuvnický materiál pro celou řadu druhů obuvi dříve vyráběných z přírodních usní. Svými fyzikálními, mechanickými i hygienickými vlastnostmi a vzhledem se podobají přírodním vrchovým usním. Některými vlastnostmi, zejména odolností vůči atmosférickým vlivům, potu a odolností vůči mikoorganismům přírodní usně dokonce převyšují. Většinou však nedosahují některých funkčně důležitých vlastností usní (například nasáklivosti).

Nejpoužívanějšími obuvnickými druhy plošných poromerických materiálů u nás je třívrstvý materiál Barex a třívrstvý (případně dvouvrstvý) semisyntetický plošný poromerický materiál Colaten, který byl vyvinut ve Výzkumném ústavu kožedělném ve Zlíně. Barex se vyznačuje velkou pevností a odolností vůči teplu a dynamickému namáhání. Protože se vzhledem a omakem velmi podobá hovězinovému boxu, používá se na výrobu obuvnických svršků. Colaten se používá na některé druhy dámské letní a domácí obuvi (zejména dětské obuvi).

Při výrobě poromerové obuvi z plošných materiálů se uplatňují klasické obuvnické technologie používané při výrobě usňové obuvi (například výroba lepené obuvi). Tímto způsobem se vyrábí především pánská a dámská celoroční, vycházková a letní obuv. Z plastikářských technologií se nejčastěji používá vstřikování, kdy se podešev spojuje se svrškem jejím nastříknutím do formy. Poromerová vstřikovaná obuv je zastoupena různými typy vycházkové obuvi.

Poromerová obuv má řadu dobrých vlastností, zejména má lehkou a vzdušnou strukturu, je dobře propustná pro vodní páry a vzduch, odolná proti vodě, potu a plísním, má dobré tepelně-izolační vlastnosti a ve styku s pokožkou je zdravotně nezávadná.

Textilní obuv

Textilní obuv je obuv vyrobená z textilu nebo převážně z textilu. Textil (tkaniny, pleteniny, netkané textilie) patří spolu s usněmi mezi tradiční obuvnické materiály. Dobré vlastnosti textilních materiálů, zejména vzdušnost, tvarovatelnost a tepelná izolačnost zaručují poměrně široké uplatnění při výrobě různých druhů obuvi. Mezi jejich technologické přednosti patří také možnost jejich vybarvování a vytváření neomezeného počtu různých vzorů. Textilní materiály se používají na svršky, podšívky, vyztužovací dílce a například u zimní obuvi jsou pro svoje dobré vlastnosti účelným doplňkem usní, pryže a plastů.

Při výrobě zimní obuvi (válenky, bačkory) se používá plsť (králičí, zaječí, kozí, hovězí), melton (tkanina z mykané, případně česané příze upravené slabým valchováním a lisováním) a flanel. Pro domácí obuv se používá zejména samet, manšestra atlas, pro večerní a taneční obuv atlasový brokát. Na svršky letní obuvi se používá nejčas-těji ryps nebo panama.

Textilní obuv je pro své užitné vlastnosti využívána jako domácí, sportovní, vycházková a pracovní obuv (například dámská obuv kot-níčkového charakteru s otevřenou špičkou a patou určená pro pracovníky v obchodě a službách).

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář