Jdi na obsah Jdi na menu
 


23. hodina Prádlo z tkanin, obrubované zboží

27. 8. 2007

23.hodina Prádlo z tkanin, obrubované zboží

Dámské prádlo se rozděluje na prádlo spodní(kombiné, denní košilka, kalhotky), noční (pyžamo, noční košile), sportovní (plavky apod.) a elastické (podprsenky, bokovky, návleky, podvazkové pásy, korzety).

Dámská kombiné se vyrábějí z úpletů nebo z tkanin, převážně z chemického hedvábí.

Dámské noční košile se šijí z různých textilních materiálů (flanel, satén, lavábl, monofil, bavlnářské tkaniny) ve třech délkových typech: dlouhé, tříčtvrteční a krátké. Vyrábějí se v letním i v zimním provedení ve velikostech 42, 45, 48, 51, 54, 57, 60 a 63.

mská pyžama se zhotovují z hladkých materiálů, například popelínu, flanelu a bavlnářských tkanin s dlouhými, tříčtvrtečními nebo krátkými kalhotami a rukávy.

Dámské zástěry se vyrábějí ze zástěrového kretonu, případně modrotisku ve třech tvarových variantách: pasové, šlové a šatové. Dámské šatové zástěry, které svým střihem připomínají letní bavlněné šaty, se vyrábějí ve velikostech: 42, 45, 48, 51, 54, 57, 60 a 63. Podle délky se rozlišují zástěry dlouhé, tříčtvrteční a krátké. Pasové a šlové zástěry se zhotovují jen v jedné velikosti.

Dámské elastické prádlo slouží k úpravě tvarů ženského těla a ke zpevnění postavy. Jeho účelem je dosáhnout v souladu s panující módní linií co nejestetičtějších tvarů těla. Do této podskupiny osobního dámského prádla patří podprsenky (polovysoké, nízké, vysoké, mateřské), bokovky a návleky, podvazkové pásy (široké, úzké) a korzety.

Dámské letní sportovní oblečení má ve střihu, zpracování i použitém materiálu prvky sportovního charakteru. Patří sem plavky (rekreační, závodní), plážové oblečení, sportovní halenky apod. K výrobě  plavek se používají úplety i tkaniny (ryps, tvarovaný polyamid, stresové  materiály). K dosažení požadované pružnosti mohou výt pevné materiály upraveny lastexováním (při šití se používá gumová nit).

Obrubované zboží

Obrubované zboží jsou kusové textilní výrobky z různých tkanin upravené obroubením. Vyrábějí se ve stanovených rozměrech přímo tkaním (například damaškové ubrusy na žakárových strojích převážně v šíři 130 a 150 cm a v různých délkách) nebo z metráže stříháním a obroubením (například kapesníky). Do této sortimentní skupiny kusového textilního zboží patří ložní prádlo (sypky, povlaky, prostěradla), stolní kusové zboží (utěrky, ubrusy a ubrousky) a ostatní kusové zboží (kapesníky, ručníky, osušky, zinky, pleny apod.).

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář