Jdi na obsah Jdi na menu
 


53. hodina Kožená galanterie, sortiment

28. 8. 2007

53. hodina Kožená galanterie, sortiment

KOŽENÁ GALANTERIE

Koženou galanterii zastupují výrobky doplňující oděv či sloužící k ukládání a přenášení věcí nejrůznějšího druhu.

K výrobě kožené galanterie se používají různé přírodní i syntetické materiály. Nejpoužívanějším konstrukčním materiálem jsou usně (přírodní i syntetické). Z přírodních usní se nejčastěji používá hladký hovězí box, hladká vepřovice, telecí box a štípenka s lakovým lícem. Uplatnění nalézají i reptilie (zejména hadí a krokodýlí usně). Kromě usní se také používají různé textilie, plasty (zejména na bázi PVC, jako je plastik, plastilak a plastický velur) a pryž. Doplňkovými materiály, které kromě funkčnosti ovlivňují i estetickou úroveň výrobků, jsou různé druhy lepenky a vulkanfíbru (materiál získaný vrstvením modifikované alkalicelulózy), textilní podšívky, zdrhovadla, zámky, spony, ozdobné příze a uzávěry.

Výroba kožené galanterie spočívá v přípravě dílců a jejich konfekčním zpracování pomocí šití (tradiční způsob, který se používá dodnes

a u některých výrobků je jediným možným způsobem), lepení nebo vysokofrekvenčního svařování (u materiálů z plastů).

Sortiment kožené galanterie

Současný obchodní sortiment kožené galanterie se rozděluje do tří skupin:

-  galanterní brašnářské výrobky: aktovky (školní, rámové, diplomatky, spisovky), kabely (sportovní, nákupní, cestovní, plážové), kabelky (rámové, zipové, chlopňové, večerní, sportovní, dětské), peněženky (rámečkové, korunovky, dolarky, vizitky, číšnické, dětské), brašny (na nářadí, poštovní, lovecké atd.), pouzdra (brýlová, manikúry, neceséry, šitíčka, školní penály, klíčenky atd.) a drobné galanterní výrobky (oděvní opasky, hodinkové řemínky);

- kufry: cestovní kufry, diplomatické kufříky, dětské a ostatní kufry;

-  rukavice: vycházkové (pánské, dámské, dětské), společenské, sportovní (hokejové, lyžařské, pro motoristy atd.), pracovní a ostatní speciální a jednoúčelové druhy (ortopedické, včelařské, pro potřeby divadla a filmu).

Vedle základního členění podle účelu použití lze rozdělit koženou galanterii dále podle použitého materiálu (výrobky z usní, plastů, poromerů, textilií a ostatních materiálů), podle techniky spojování jednotlivých dílců (výrobky šité, lepené, svařované za vysokofrekvenčního ohřevu, nýtované a odlévané) a podle provedení (výrobky řezané, zakládané, lemované, kombinované a další).

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář