Jdi na obsah Jdi na menu
 


30. hodina Koberce, záclonoviny, dekorační a ostatní textilie

27. 8. 2007

30. hodina Koberce, záclonoviny, dekorační a ostatní textilie

KOBERCE

Jutové koberce jsou oboustranně vzorované tkaniny s hrubou povrchovou strukturou. Tkají se převážně z obarvených jutových přízí.

Utkané koberce se postřihují, některé druhy se tuží.

Kelimové koberce se vyznačují hladkým povrchem a bohatým, pravidla geometrickým vzorováním. V osnově se používá mykaná příze z vlny nebo chemických vláken, případně jejich směsi, v útku mykaná příze obvyklé z vlny. Vyrábějí se ručním nebo strojovým tkaním.

Koberce buklé jsou jednolícové tkaniny se zrnitým povrchem, který je vytvořen smyčkami vlasové osnovy. Jsou jednobarevné nebo vzorované se stylovými nebo ornamentálními vzory. Vlasovou osnovu tvoří mykaná příze zpravidla z hrubých vln a zvířecích chlupů, vazbovou

osnovu bavlněná nebo směsová příze a výplňkovou příze jutová nebo papírová. Do útku se obvykle používá jutová příze. V případě potřeby se koberce při úpravě postřihují a rub se tuží.

Velurové koberce jsou jednolícové tkaniny s řezaným vlasem, který vytváří  jemný nebo zrnitý vlasový povrch. Vyrábějí se orientálních i moderních vzorech.

Dvouplyšové koberce jsou jednolícové tkaniny s řezaným vlasem a jemným hladkým povrchem, jednobarevné nebo barevně vzorované s orientálními nebo stylovými vzory. Tkají se tak, že se vzorové nitě provazují mezi dvěma nad sebou tkanými základními tkaninami. Rozřezáním vzorových nití se vytvoří vlas.

Ručně vázané koberce jsou jednolícové tkaniny obvykle s jemnou povrchovou strukturou vlasu. Vyrábějí se většinou ve stylových vzorech i za použití mnoha barev. Zpravidla mají vysoký, značné hustý vlas. Vyrábějí se na ručních stavech tak, že se na osnovní nitě navazují uzlíky vlněné česané nebo mykané příze. Po vyvázání se koberce propařují, postřihují a někdy i tuží. Charakteristickým znakem ručně vázaných koberců je nepravidelný vzor.

Nejhodnotnějšími druhy ručně vázaných koberců jsou orientální koberce. Osnova orientálních koberců bývá nejčastěji z ovčí vlny, z kozí i velbloudí srsti, bavlny a u jemných koberců také z hedvábí. Uzlíky jsou   z příze vlněné, v některých případech i ze srsti a hedvábí. Každý uzlík se váže ručně. Počet uzlíků na 1 m2 dosahuje u některých koberců až 600 000. Tím se na Charakteristickým znakem těchto koberců je nepravidelnost ve vybarvení,. vzorech i v tkaní. Ručně vázané koberce s orientálními motivy se  nazývají „perské koberce". Jejich názvy jsou voleny podle měst, s byly vyrobeny (Bagdád, Smyrna, Buchara apod.). Koberce se odlišují vzory a vybarvením.

Strojově vázané koberce jsou jednolícové tkaniny obvykle s jemnou povrchovou strukturou vlasu zpravidla se stylovými, moderními, případně i orientálními vzory. Mají vysoký vlas. Vyrábějí se na speciálních strojích vázáním uzlíků tureckým způsobem. Při konečné úpravě koberce propařují a postřihují.

Všívané podlahové textilie jsou jednolícové tkaniny s povrchem vytvořeným ze smyček. Smyčky jsou bud' nerozřezané (podlahové textilie všívané tažené), nebo rozřezané s vlasovým povrchem (podlahové textilie všívané rozřezané). Smyčky jsou z rubu zabezpečeny proti vytažení povlakem kaučukového latexu nebo pěnové pryže. Jako podkladová textilie se používá většinou jutová tkanina v plátnové nebo  keprové vazbě. Do obchodu přichází pod názvem Kovral a Karlton (potištěný).

Jednoduché pojené podlahové textilie jsou jednolícové, jednobarevné nebo podélně pruhované s mírně vroubkovaným povrchem. Vyrábějí se podélným spojováním vlasových nití kaučukovým pojivem k podkladové jutové tkanině.

Velurové pojené podlahové textilie jsou jednolícové, jednobarevné s jemným vlasovým povrchem. Vyrábějí se tak, že se střídavě  na dvě podkladové jutové tkaniny, obsahující vrstvu pojiva, klade vlasová příze. Ztvrdnutím pojiva se dosáhne pevného spojení jutového podkladu s vkládanou přízí. Po rozřezání vzniknou dvě podlahové textilie velurového typu s vlasovým povrchem. Na trh přicházejí pod obchodním názvem Raltex a Rodos.

Pletené podlahové textilie jsou jednolícové, s hruboznným smyčkovým nebo jemným vlasovým povrchem. Mohou být jednobarevné nebo podélně pruhované, případně s použitím efektivních nití. Vyrábějí se na osnovních pletařských strojích progresivní pletařskou technikou připlétáním vlasové příze k základu podlahové textilie. Pro zajištění rozměrové stability se rub upravuje vhodným tužidlem (například latexem).

Vpichované podlahové textilie mají líc vytvořen z vlákenné vrstvy buď bez vlasového povrchu, nebo s vlasem. Jsou jednobarevné, několikabarevné nebo barevně vzorované. Lícová vrstva je obvykle ze syntetických vláken, nosnou vrstvu tvoří textilie nebo fólie, rubovou        vrstvu směs různých vláken zpevněných například latexem. Do chodu přicházejí pod různými názvy (například Jekor, Riga aj.).

Podlahové krytiny jsou podle použité suroviny pryžové, polyvinylchloridové a linoleové. Vyrábějí se ve formě běhounů a dlaždic.

Pryžové podlahové krytiny se vyrábějí mechanickým spojováním několika pryžových fólií a vulkanizováním v rotačních lisech. Povrch  vrchní fólie je barevný, hladký a lesklý, spodní vrstva je různobarevná.

Polyvinylchloridové (PVC) podlahové krytiny se vyrábějí válcováním nebo vytlačováním z několika vrstev PVC v kombinaci s textilní vrstvou.

Linoleové podlahové krytiny (linoleum) mají textilní podklad z hrubého jutového tkaniva, na kterém je nalisována jednobarevná, mramorovaná nebo různobarevná linoleová vrstva (například korková drť).

Záclonoviny

Záclonoviny jsou plošné bytové textilie vytvářené vzájemnou vazbou jedné nebo více soustav nití na speciálních tkalcovských, pletařských, paličkovacích a jiných strojích. Používají se převážně na zhotovování záclon. Mohou být tkané (nejčastěji v perlinkové vazbě, záclony perlinkové), pletené (osnovní, rašlové, galonové), tylové, krajkové, vyšívané a zastírací (tvoří přechod mezi záclonovinami a dekoračními textiliemi).

Nyní jsou nejčastěji používaným materiálem při výrobě záclonovin syntetická vlákna, zejména polyesterové hedvábí a polyakrylonitrilová příze (méně hedvábí polyamidové). Tato syntetická vlákna jsou stálá na světle a záclony z nich vyrobené se jednoduše a snadno ošetřují. Především z těchto důvodů se záclony již téměř nevyrábějí z dříve nejpoužívanějšího materiálu, bavlny.

V současné době se vyrábí široký sortiment záclonovin:

hladké a vzorované,

jemné nebo hrubé,

bílé a barevné.

Tato druhová skladba v plném rozsahu splňuje požadavky spotřebitelů na estetický |vzhled, vysokou trvanlivost a stálost vůči slunečním paprskům, lehkou údržbu a ošetřování, vysokou stálost tvaru, nemačkavost a stálobarevnost.

Nábytkové a dekorační textilie

Nábytkové a dekorační textilie hrají v interiéru významnou úlohu, která se neomezuje pouze na jejich dekorativní funkci, ale splňují i požadavky na tepelnou a zvukovou izolaci, intenzitu osvětlení místnosti apod. Vyrábějí se z nejrůznějších druhů vlnařských, bavlnářských a hedvábnických tkanin a pletenin.

K výrobě nábytkových textilií se používají převážně tkaniny (méně pleteniny). Jsou to zejména samety, nábytkové manšestry, plyše, nábytkové kordy, kretony, rypsy a epingl (vlnařská tkanina s příčným žebrováním se střídajícími se žebry různé tloušťky, tkaná v plátnové neb keprové vazbě).

Dekorační textilie se používají vesměs jako tkaniny zdobící interiér. Vyrábějí se v různých barvách a z různých materiálů podle toho, k jakému účelu jsou určeny. Vedle molina, kretonu a rypsu se používá například kartoun, krep, organda, madras (průhledná tkanina s pestrým vytkaným vzorem) a další.

Mezi dekorační textilie se zařazují také gobelíny a nástěnné koberce (tapiserie).

Gobelíny jsou jednostranné nástěnné dekorativní textilie. Jejich výroba se značně odlišuje od výroby tkanin i koberců neboť útek není tkán pomocí člunků, nýbrž je smotán do klubíčka a zatkává se podle kresby ručně. Od koberců se odlišují kresbou, jejíž motiv se neopakuje, nýbrž je komponován jako jediný celek (jako obraz). Osnova je z bavlněné příze, útek z česané vlněné příze nebo hedvábí.  Dnes se tkají i tzv. nepravé gobelíny na žakárových strojích.

Nástěnné koberce jsou nástěnné dekorativní textilie tkané technikou nebarevné osnovy zcela kryté útkem, často doplňované vyvažováním dodatkového ho materiálu (vlna), výšivkou (hedvábí), protkáváním i malbou.

Ostatní bytové textilie

Mezi ostatní bytové textilie se zařazují výrobky, které svým charakterem a účelem použití doplňují a dotvářejí zařízení interiéru. Jsou to například  

přikrývky (prošívané přikrývky, deky),

polštáře (podhlavníkové, ozdobné, sedací),

povlaky na podušky,

stolní krytiny (voskové plátno, PVC ubrusovina, novoplast),

 rohože a další.

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář