Jdi na obsah Jdi na menu
 


62. Doplňkové a drobné zboží

28. 8. 2007

62. hodina Doplňkové a drobné zboží

DOPLŇKOVÉ ZBOŽÍ

Jako doplňkové zboží se označují výrobky, které jsou doplňkem prodeje obuvi a kožené galanterie. Patří sem punčochové zboží a tzv. drobné zboží.

Punčochové zboží

Skupinu punčochového zboží tvoří standardní punčochy, podkolenky, ponožky a punčochové kalhoty.

Punčochové výrobky se rozdělují podle pletařských strojů, na kterých byly vyrobeny, na punčochy standardní, punčochy kolonové a punčochy vyráběné na plochých pletacích strojích.

Standardní punčochy (bezešvé) jsou nejrozšířenějším druhem punčoch. Pletou se na okrouhlých pletacích strojích do tvaru hadice, která má na obvodu stále stejný standardní počet oček. Nemají podélný šev (v případě, že móda vyžaduje švy, zhotovují se falešné).

Kotonové punčochy se zhotovují na kolonových pletařských strojích jako plochý úplet, který se potom sešívá na řetízkových strojích. Kotonové punčochy jsou charakteristické švem a tento šev po celé délce punčochy až po špičku odpovídá svým tvarem obrysům nohy. Na kotonových strojích se vyrábí vedle punčoch také punčochové kalhoty a podkolenky.

Na plochých pletacích.strojích se vyrábí velmi málo punčochového zboží, neboť je to velmi pomalý a neproduktivní výrobní způsob. Na výrobu vzorovaných hrubších punčoch se dnes používají ploché pletací stroje se žakárovým (vzorovacím) zařízením. Dále je zavedena speciální výroba pružných zdravotních punčochových výrobků a dílů z elastické nitě opředené syntetickým hedvábím (punčochy stehenní, polostehenní a lýtkové, díly kotníkové, lýtkové a kolenní).

Standardní punčochy se vyrábějí z polymidového hedvábí, jsou jednobarevné a převládá v nich jednolícová pletenina. Její nevýhodou je, že snadno „pustí očko" (polyamidové vlákno se může při neopatrném zacházení přetrhnout nejen při nošení, ale i při přepírání).

Ponožky i podkolenky se vyrábějí nejen z bavlny, vlny, polyamidových vláken a různých směsí, ale i z tvarovaných syntetických vláken.

Punčochové kalhoty se vyrábějí z jednoduché nebo dvojité příze nebo ze smíšené stříže zpevněné polyamidovými vlákny. Také se vyrábějí ze syntetických vláken nebo ze smíšené příze z bavlny a polyamidové stříže, zpevněné v patě a špičce bavlněnou přízí nebo polyamidovými vlákny.

Podle rozsahu a počtu vzhledových vad se punčochové výrobky zařazují do tří voleb: 1. volba, 2. volba, nevyhovující. Výrobky nevyhovující normě se označují písmenem N.

Velikosti punčochových výrobků jsou podle metrické soustavy odvozeny od délky chodidla měřené v centimetrech. Standardní punčochové výrobky se vyrábějí ve velikostní řadě:

dětské - velikost 13, 14, 16, 17, 18, 19, 20, 22, 23, 24, 25;

dámské - velikost 23, 24, 25, 26, 27; pánské - velikost 26, 27, 29, 30, 31, 32, 33.

Punčochy z pružných materiálů přizpůsobivé několika rozměrům (krepové punčochy a šlapky, roztažné punčochy) se vyrábějí v menším počtu velikostí.

Velikosti dámských a dívčích jemných punčochových kalhot jsou určeny výškou postavy a obvodem sedu.

Rozměrová řada v centimetrech: 134 - 68, 140 -76, 146 - 84, 152 -92, 158 - 100, 164 - 108, 170 - 116, 176 - 124. Například rozměr 146 - 84 značí, že velikost je určena pro postavu .vysokou 146 cm s obvodem sedu 84 cm.Číselné označení velikostí dětských punčochových kalhot odpovídá vždy výšce postavy.

Pro výrobky z méně pružných materiálů (punčochové kalhoty bavlněné) činí rozpětí jednotlivých velikostních stupňů tvořících základní velikostní řadu 5 cm (velikosti od 80 do 160 cm).

Pro výrobky z pružných materiálů (punčochové kalhoty bavlněné v kombinaci s tvarovanými syntetickými materiály a punčochové kalhoty z tvarovaných syntetických vláken) je rozpětí mezi jednotlivými velikostmi 10 cm. Například standardní dětské punčochové kalhoty z tvarovaných syntetických vláken se vyrábějí ve velikostech 100 až 160 cm.

Drobné zboží

Sortimentní skupina drobného zboží zahrnuje: přípravky a pomůcky pro péčí o nohy (kosmetické přípravky, ortopedické pomůcky), čisticí prostředky a pomůcky na ošetřování obuvi a kožené galanterie (krémy, konzervační prostředky, prostředky na ošetřování velurové, nubukové, textilní, gumové a plastové obuví) a ostatní drobné zboží (například pomůcky pro domácí opravu obuvi a punčoch, čištění, hygienu apod.)

Kosmetické přípravky (například francovka, masážní krémy, zásypy, koupelové soli) jsou určeny zejména ke změkčování ztvrdlé kůže na chodidlech a zabraňují nebo snižují pocení nohou. Mají také dezinfekční a hojivé účinky a zamezují vzniku kožního onemocnění nohou.

Ortopedické pomůcky jsou prostředky pro preventivní péči o nohy (nejsou léčebnými pomůckami).

Mezi ortopedické pomůcky patří především vložky do obuvi (loubkové), plstěné, kožešinové, molitanové), ortopedické vložky pro ploché nohy (s gumovým klínem, s kovovou vzpruhou a korekční, určené pro děti), rovnošlapače, podpatěnky, korektory a chrániče kuřích ok. V současné době jsou na našem trhu výrobky firmy Bama, spol. s r.o., která v rámci programu ORTHO - line nabízí řadu kvalitních ortopedických pomůcek. Tyto pomůcky se vlepují přímo do obuvi (na-př. vložky podpírající celé chodidlo - tedy příčnou i podélnou klenbu nohy), vyztužení ve tvaru „T" (zajišťuje podporu příčné klenby nohy), půl-vložky určené do obuvi na vysokém podpatku (tlumí nárazy na přední část chodidla a zabraňují klouzání v botě), vložky z pravého lesního mechu (zabraňují pocení, jsou příjemné pro pokožku nohou) a další.

Krémy jsou přípravky na ošetřování povrchu usní. Podle charakteru se rozlišují krémy olejové a směsné. Olejové (rozpouštědlové krémy - například Tagal) jsou vhodné k ošetřování usňových výrobků s kaseinopryskyřičnou úpravou; na ostatní obuv s jinou povrchovou úpravou se nedoporučují. Směsné krémy (například silikonanilinový krém Anil) se používají k ošetřování usňových výrobků s poloanilinovou a anilinovou úpravou a na další druhy choulostivých usní. Voskový nános lze snadno smýt vodou.

Mezi ostatní drobné zboží patří například napínáky do obuvi, lžíce na obouvání (krátké, dlouhé), šněrovadla, kartáče a kartáčky (hrubé kartáče na bláto, kartáče leštící a kartáče na semiš), čističe skvrn, leštěnky na obuv, bavlnky na opravu punčoch atd.

Moderním druhem krémů jsou výrobky s aplikátorem, který usnadňuje nanášení a stejnoměrné roztírání (například speciální ochranný krém Sigal).

Konzervační prostředky se používají pro dosažení určité odolnosti usní proti působení vody. Používají se tekuté přípravky (směsi olejů) nebo tuhé přípravky (směsi tuků). V současné době se většina prostředků na ošetřování obuvi (rozpouštědlové a směsné krémy, samolešticí krémy, krémy se silikonovým olejem, barvy na useň, konzervační přípravky na sportovní obuv, dezinfekční a dezodorační prostředky) vyrábí také ve formě aerosolů (spreje). Tato forma umožňuje stejnoměrné nanášení přípravku na povrch obuvi, a tím její dokonalejší ošetření.

 

 

 

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář