Jdi na obsah Jdi na menu
 


36.hodina Klobouky a čepice

27. 8. 2007

36. hodina Klobouky a čepice

KLOBOUKY A ČEPICE

Klobouky a čepice patří mezi základní oděvní doplňky, kterými se oděvy podle módního střihu, barvy a tvaru doplňují, aby vzniklo úplné oblečení. Slouží jako pokrývky hlavy a mají výraznou estetickou a ochrannou funkci.

Klobouky tvoří podstatnou část kloboučnického sortimentu. Podle použitého materiálu se rozdělují na klobouky srstěné, vlněné, látkové, slaměné, pletené, kožené a kožešinové. Další členění je na klobouky pánské a dámské.

Srstěné klobouky se vyrábějí ze zaječí a králičí srsti, případně s příměsí chemických vláken. Pro získání určitých vlasových efektů se přidávají i srsti jiných zvířat (například srst z angorského králíka, z liščích ohonů, ondatry atd.). Při výrobě srstěných klobouků se nejprve výchozí materiál vrství do homolovitého tvaru. Tím vzniká počátek tzv. štumpy, která se dále zplsťuje, valchuje*), pere, barví (zpravidla anilinovými |barvivy), suší, dekatuje**), formuje s následující úpravou (broušení, leskní, hlazení) a zdobí.

Vlněné klobouky se vyrábějí z ovčí vlny (nejvhodnější je vlna z merinových ovcí). Výchozí surovina se nejprve zpracovává na mykacím stroji na rouno, ze kterého se vytváří navíjením na kónus a následným zplstěním polotovar. Ten se dále opracovává a upravuje podobně jako  klobouky srstěné (včetně dekatování).

Látkové klobouky se vyrábějí z různých druhů tkanin. Základ klobouku (vrstva tenké plsti, organtýnu, krejčovského plátna, flanelu apod.) se nejprve potahuje vrchním materiálem sešitým z jednotlivých nastříhaných dílů. Tato základní část klobouku (hlava) se spojí s okrajem klobouku a po případném prošití obou částí a po navlhčení se klobouk lisuje a žehlením tvaruje.Na závěr výroby se lisované klobouky zdobí. Látkové klobouky se člení na letní a zimní a podle použití na vycházkové, společenské, sportovní, svatební, smuteční a plážové.

Slaměné klobouky se zhotovují sešíváním jednotlivých pásků z různých materiálů (sláma, bambus, rákos, vlákno sisalu apod.) na speciálních strojích a následným vytvarováním. Konečná úprava se provádí ztužováním acetonovými tužidly, případně barvením nebo lakováním, a zdobením (zejména dámské klobouky).

Pletené klobouky se vyrábějí z různých přírodních i syntetických materiálů splétáním přímo do módních tvarů.

Kožené klobouky se zhotovují z lehkých přírodních (kozinka, vepřovice, zámiš) i syntetických usní podobnou technologií jako klobouky látkové (obtížnější je však jejich tvarování). Podobně jako klobouky se vyrábějí kožené čepice a barety.                                         Kožešinové klobouky se vyrábějí šitím z dlouhovlasých i stříhaných kožešin, vlasových úpletů a vlasových tkanin. Stejným způsobem se zhotovují i kožešinové čepice. Kožešinové klobouky a čepice jsou velmi oblíbenou zimní pokrývkou hlavy, a to nejen z módních důvodů, ale i pro svoje výborné tepelně-izolační vlastnosti.

Čepice jsou modelované pokrývky hlavy šité nebo pletené. Zhotovují se v různých tvarech z různých materiálů a jejich kombinací. Druhově se člení na čepice pánské, dámské, chlapecké, dívčí, dětské, speciální a pracovní, dále na zimní a letní. Podle použitého materiálu se dělí na látkové, srstěné, pletené, kožené a kožešinové. Výroba většiny druhů čepic je v principu podobná výrobě klobouků.

Tvarovou variantou čepic jsou barety vyráběné z mykané vlněné příze jako jednolícový zátažný úplet. Po uzavření plošného úpletu řetízkováním a zesílení okraje ažurováním se tento polotovar postupně valchuje, barví, zavlhka tvaruje a suší. V rámci konečné úpravy se ještě počesává, načechrává se vlas a urovnává postřihováním (mimo vlasové barety). Úprava se dokončuje kartáčováním a leštěním na plstěných kotoučích.

Velikostní číslování klobouků:

dětské: 48, 49, 50, 51, 52, 53 a 54

dívčí: 52, 53, 54, 55 a 56

chlapecké: 53, 54, 55 a 56

dámské: 54, 55, 56, 57 a 58

pánské: 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60 a 61

") Valchování je způsob úpravy textilii založený na zplsťování vlněných vláken. Jeho účelem je zvýšení jejich hustoty a pevnosti.

") Dekatování je proces úpravy textilních výrobků (zejména vlněných) párou nebo horkou vodou. Touto úpravou se ustálí lesk a výrobky se nesrážejí.

 

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář