Jdi na obsah Jdi na menu
 


52. hodina Balení, skladování a ošetřování obuvi

28. 8. 2007

52. hodina Balení, skladování , ošetřování obuvi

Balení a skladování obuvi

Obuv se balí do kartónových krabic a před mechanickým poškozením se chrání ještě přebalem z jemného papíru. Tyto obaly se vkládají  do lepenkových přepravních obalů, ve kterých se může obuv ukládat do regálů v hlavním skladu prodejny. Skladuje se v suchých místnostech a pravidelným větráním se omezuje riziko vzniku plesnivění. Jako nejvhodnější vlhkost ovzduší se doporučuje relativní vlhkost 60 až 65% a teplota 15 až 20°C. Teplota v místnostech skladu by neměla klesnout pod 10°C a neměla by překročit 30°C.

Před vyššími teplotami je nutné chránit zejména obuv plastovou a usňovou (plastová obuv měkne, useň vysychá a po delší době se zhoršují její užitné vlastnosti). Ochranu před nízkými teplotami vyžaduje obuv plastová, u níž je nebezpečí popraskání v důsledku zkřehnutí plastu (zejména PVC). Pryžová obuv se nesmí při skladování přehýbat ani uskladňovat volně.

Při skladování, vystavení a prodeji obuvi je třeba omezit působení světelného záření, zejména slunečních paprsků.

Zásady ošetřování obuvi

Jedním ze základních předpokladů pro uchování vlastností obuvi po co nejdelší dobu je dodržování zásad správného zacházení a ošetřování. Forma ošetřování se volí podle druhu materiálu a jeho povrchové úpravy.

Mezi zásady správného ošetřování obuvi patří především správné obouvání, sušení, čištění a dezinfekce. Promáčená a propocená usňová obuv se má nechat volně vyschnout při maximální teplotě 40°C a po vyschnutí napnout na napínáky. Od bláta se čistí vlhkou houbou a potom se natírá krémem. Obuv s vlasovou úpravou (štípenky, nubuky, velury) se čistí silonovým kartáčkem za sucha. K odstranění skvrn se používá mazací pryž, případné mastné skvrny se odstraňují benzinovým čističem skvrn. Lesklá místa na obuvi lze rozčesat ocelovým kartáčem. Lakovaná obuv se ošetřuje měkkým hadříkem a přelešťuje flanelem (bez čištění krémem).

Při ošetřování plastové obuvi se postupuje obdobným způsobem jako u obuvi usňové. K jejímu ošetřování se používají buď doporučené čisticí prostředky, nebo vlažná voda a mýdlo, případně saponát. Při čištění je třeba chránit vnitřní výztuž před nasáknutím vodou. Po osušení není nutné obuv napínat na napínáky. Plastová obuv se zásadně nekrémuje (vrstva krému na povrchu obuvi je naopak zdrojem rychlého znečištění). Odlévanou či vstřikovanou obuv lze i omýt.

Pryžová obuv se čistí vodou. Velmi jednoduché je také čištění poromerové obuvi. Bláto a prach se odstraňují vodou, hrubší nečistoty saponátovými prostředky. Protože šité spoje propouštějí vodu, je třeba při čištění dbát na to, aby ?e o??v nepromáčela.T??tilní obuv se čistí kartáčováním (tvrdost kartáčového vlasu musí vyhovovat druhu textilního materiálu). Obuv z textilního materiálu s omyvatelnou lícovou úpravou se ošetřuje stejným způsobem jako obuv plastová.

V důsledku agresivního působení potu na vnitřek obuvi může být propocená obuv zdrojem plísní, které mohou vyvolat různá kožní onemocnění. Proto je vhodné pomocí dezinfekčních prostředků provádět dezinfekci obuvi.

U některých druhů obuvi je materiál a povrchová úprava faktorem omezujícím jejich použití. Například do velkého mrazu se nepoužívá plastová obuv, v blátě a dešti se poškozuje obuv z veluru, nubuku, bílých a světlých usní a textilu. Na nižší teploty (pod 10°C) jsou citlivé lakované usně (nebezpečí popraskání povrchové úpravy).

 

 

 

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář