Jdi na obsah Jdi na menu
 


61. hodina Balení, skladování a ošetřování kožené galanterie

28. 8. 2007

61. hodina  Balení, skladování a ošetřování kožené galanterie

Balení a skladování kožené galanterie

Výrobky kožené galanterie se nejčastěji balí do papírových nebo polyetylenových sáčků (rukavice, kabely, drobné galanterní výrobky), polyetylenových fólií a balicího papíru (kufry, aktovky), hedvábného papíru a kartónových krabic (kabelky, peněženky, manikúry, pouzdra). Některé druhy jsou baleny po více kusech (například pásky). Hromadné balení však nelze použít u výrobků zhotovených z lakovaných usní nebo materiálů upravených barevnou fólií (nebezpečí migrace barviva).

Výrobky kožené galanterie se musí skladovat ve vzdušných a suchých skladech při teplotách od 5°C do 25°C s relativní vlhkostí vzduchu 50 až 65 %. Ve skladu má být dobrá cirkulace vzduchu a přirozené větrání. Výrobky mají být uloženy minimálně 1 m od topných těles a velmi důležitá je i jejich ochrana před přímým světlem, které může způsobit změnu odstínu (barvené usně) a nadměme ztmavnutí (tříslo-činěné usně). Výrobky se ukládají do regálů v krabicích nebo v přepravních obalech a nevrství se příliš vysoko, aby nedocházelo k mechanickému tlaku, který může způsobit tvarové deformace, pomačkání výrobků nebo zvrásnění a ztrátu lesku. Kufry se skladují tak, že se stavějí na úzkou stranu, aby se při vyšším navrstvení nepoškodily přelomením (například lepenkové kufry). Výrobky z plastů a pryže se nesmějí z důvodu jejich poškození nebo znehodnocení při skladování přehýbat.

Zásady ošetřování kožené galanterie

Forma ošetřování výrobků kožené galanterie je určována především charakterem konstrukčních materiálů a použitých povrchových úprav. Z důvodu omezení reklamací vad, které mohou vzniknout neodborným zacházením se zbožím ze strany zákazníka, přikládá výrobce k výrobkům, jejichž ošetřování vyžaduje speciální prostředky, upozornění o druhu prostředku a způsobu čištění.

Usňové výrobky, pokud to dovoluje charakter líce materiálu, se mohou otírat vlhkým textilem a okamžitě vysušit. K ošetření výrobků z usní se nesmí použít chemických čisticích prostředků (nebezpečí porušení barevné úpravy povrchu). Stejným způsobem jako usňové výrobky se ošetřují také výrobky z lepenky. Výrobky z vlasového materiálu se ošetřují gumovým kartáčem.

Výrobky z plastů se omývají vlažnou vodou a mýdlem nebo za použití saponátového čisticího prostředku (nesmí se vystavit přímému proudu vody nebo praní). Po očištění se musí líc i rub materiálu a podšívka okamžitě osušit.

Textilní výrobky se čistí kartáčováním a pokud má lícová strana textilu omyvatelnou úpravu, ošetřuje se stejným způsobem jako plasty.

Způsob ošetřování rukavic se od způsobu ošetřování ostatních výrobků kožené galanterie liší. Na nejvhodnější způsob ošetřování má být spotřebitel upozorněn v návodu přiloženém ke každému páru rukavic.

Prací rukavice (rukavice chromočiněné bílé a rukavice ze semišové usně, tzv. jelenice) se ošetřují jemným praním, ostatní rukavice vyžadují chemické čištění nebo odborné ošetření kožešníkem.

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář