Jdi na obsah Jdi na menu
 


26. Prací prostředky

24. 3. 2007

26.  Prací prostředky
Sortiment pracích prostředků tvoří přípravky mýdlové, mýdlo-saponátové (obsahují mýdlo i saponáty) a syntetické saponáty (bez mýdel).
Saponáty jsou syntetické tenzidy, vyráběné z vyšších alifatických nebo aromatických uhlovodíků, získaných z ropy a dehtu, ze syntetických mastných kyselin, aminů, amidů, nitrilů a dalších látek. Vyrábějí se ze surovin nevhodných pro výživu. Mají mimořádné užitné vlastnosti. Neporušují živočišná vlákna, nejsou citlivé na tvrdou vodu, mají vyšší dispergační schopnost, lepší smáčivost a perou v nižších koncentracích a za nižších teplot než mýdlo. Nevítanými vlastnostmi je značná koroze pracích nádob a negativní vliv na pokožku. Jsou obtížně biologicky odbouratelné, čímž ohrožují životní prostředí. Mnohé záporné vlastnosti syntetických saponátů se dají potlačit přídavnými látkami. Saponáty se rozdělují podle charakteru aktivní skupiny molekuly tenzidu.
Tenzidy mohou být:

 anionaktivní (alkylsulfáty,alkensulfonany,
alkylbenzensulfonany),
 kationaktivní,
 neionogenní (látky bez iontových skupin).
Mnohé funkční vlastnosti mohou být zlepšeny detergenčními přísadami,
- látky zabraňující zpětnému usazení již vyprané špíny na prádlo,
- enzymy které štěpí bílkoviny a tuky,
- komplexony a fosfáty změkčují vodu a
- opticky zjasňující prostředky.
Tkaniny opticky zjasněné jsou pak zářivě bílé. Dalšími přísadami mohou být křemičitany, alkalické uhličitany, perboritany a parfémy. Oblíbené parfémy zvyšují prodejnost výrobků.
Kombinované prací prostředky obsahují mýdla a syntetické tenzidy. Spojují většinu dobrých vlastností obou uvedených látek. Patří sem např. Palmex a Sulfon pro praní běžných tkanin.
Enzymatické přípravky odstraňují skvrny od bílkovin, krve, potu, zbytků jídel a nápojů (Biomat).
Prací prostředky na bázi syntetických tenzidů
Tix (univerzální prací prostředek) a
Azur (vhodný k praní jemných druhů prádla včetně vlny, hedvábí a syntetických tkanin).
Saponáty jsou hlavní součástí čisticích a mycích přípravků používaných na mytí nádobí (např. Pur, Pril) nebo součástí tzv. autokosmetiky (Autošampon). Na trh přicházejí ve formě prášků, past a tekutých koncentrátů.
Prostředků na mytí nádobí je cela řada slouží k očištění nádobí od nečistot a tuku (odmašťovací schopnost je hlavní vlastností). Velice se rozšířila distribuce prostředků na mytí nádobí v podobě koncentrátů (distribuují se v sáčcích i plastových láhvích). Koncentráty mají velice vysokou odmašťovací schopnost a snižuje se tím jejich spotřeba.
Při posuzování jakosti se hodnotí obsah saponátu, volných alkálií, prací, smáčecí a pěnící schopnost, obsah vonných látek, vzhled, konzistence a barva.
Z ekologického hlediska jsou výše hodnocené výrobky bezfosfátové (Persil) nebo se sníženým obsahem fosforečnanů (fosforečnany způsobují eutrofizaci vody).
K balení pracích prostředků se nejčastěji používá papírové kartonáže, polyetylenových sáčků nebo nádob z plastů. Veškeré druhy pracích prostředků se skladují v suchých a chladných skladech.

Nejčastější hmotnosti pracích prostředků:
350g, 400g, 450g, 500g, 600g, 2,4 kg, 3,6 kg, 5,4 kg
hmotnosti jsou i jiné tyto jsou však nejčastější menší váhy jsou balené v krabicích větší balení pak do plastových pytlů s držadlem.
Další prací prostředky a prostředky používané při praní.
Prací prostředky pro kojence např. Mimino, Batole. Tyto prací prostředky musí být kvalitní bez nebezpečných chemikálií. Hodí se i pro osoby se senzitivní pokožkou nebo pro osoby s alergiemi.
Speciální prací prostředky na záclony Bělamin, Sil na záclony.
Změkčovače vody (Žabka, Sil změkčovač vody, Jitro)
Odstraňovače vodního kamene Calgonit apod.
Na poli pracích prostředků se objevují novinky jako například tekuté prací prostředky jako je např. tekutý Ariel či tekutý perwol-balsam na jemné prádlo (existuje i jako klasický prací prostředek na vlnu apod. v sypké formě). Tyto prostředky jsou lépe rozpustné ve vodě. Dále jsou to pak tablety (Vanish TAB’S ,Lanza TAB’S), které se stejně jako tekuté prací prostředky přidávají přímo k pranému prádlu.
Existují i speciální prostředky pro odstraňování agresivní špíny (Vanish v tekuté či sypké formě) a odstraňovače skvrn s rozprašovačem případně sůl na skvrny (Sil sůl na skvrny). Tyto prostředky vynikají hlavně díky enzymům které rozkládají organické nečistoty.
Naprostou novinkou je prací prostředek BOLD, který obsahuje aviváž. Rozbor aviváží následuje.

Aviváže
Aviváže jsou prostředky používané pro změkčení (případně naškrobení prádla), zjemnění a provonění prádla. Aviváže většinou obsahují látky zlepšující fyzikální a užitné vlastnosti textilií (lanolin apod.). V neposlední řadě aviváže tkaninu chrání.
Vyrábí je mnoho firem a na trhu je mnoho druhů myšleno gramáží, vůní apod.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář