Jdi na obsah Jdi na menu
 


1. Negativní a pozitivní fotografický proces

27. 3. 2007

Negativní a pozitivní fotografický proces

Negativní černobílý proces - používá se pro vyvolávání černobílých negativů. Je charakterizován hlavně použitím negativních vývojek, které vyvolávají pomalu, s nízkým kontrastem a jemnozrnně.

Součástí procesu je vždy ustalování - praní - přerušovací lázeň - Závěrečné praní slouží k odstranění zbytků chemikálií z emulzní vrstvy a má výrazný vliv na trvanlivost zpracovaného materiálu. Používá se k tomu nádoba - vývojnice (tank)

Pozitivní černobílý proces - (fotografie) - liší se od negativního především použitím pozitivních vývojek, které jsou razantnější, s vyšší alkalitou a výrazně nižší vyvolávací dobou. Svojí skladbou jsou pozitivní procesy jinak podobné negativním. K této činnosti se používají speciální fotomisky a zvětšovací přístroj.

Procesy vyvolávání -

1. negativní proces (C-41), je to barevný film, ketrý se vyvolává v Minilabu

2. Inverzní proces (E-6), to jsou diafilmy

3. Pozitivní proces - (RA-4), fotografie

4. Pozitivní inverzní proces (R-3), fotografie z pozitivu

Fotografické materiály zpracované inverzním procesem dávají po vyvolání stejnou tonalitu popř. barevné podání jako předloha. Nevzniká tedy negativ.

Černobíly proces

1. Vývojky

- vyvolávací látky

- látky, které udržují stabilní Ph roztoků

- látky působící jako ochrana proti oxidaci

- látky brzdící

- ostatní látky

2. Přerušovací lázně-  k tomu se používají zředěné roztoky tzv. slabých kyselin - např. kyseliny ostové nebo citronové

3. Ustalování - vyvolaný fotografický materiál obsahuje kromě kovového stříbra ještě neosvětlený a tím i nevyvolaný halogenid stříbra. Takovou nejvíce používanou látkou je thiosíran sodný nebo thiosíran amonný, který ustaluje podstatně rychleji.

4. Závěrečné vyprání a sušení - slouží k odstranění zbytků chemikálií z emulzní vrstvy fotografického materiálu. Používá se čistá tekoucí voda, jejíž teplota se nemá příliž odlišovat od teploty použitých lázní. Filmy se po vyprání pomoří ještě do roztoku smáčedla, které zabrání tvorbě a případnému zasychání vodních kapek.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář