Jdi na obsah Jdi na menu
 


18. Význam a funkce velkoobchodu

24. 3. 2007

Velkoobchod

je důležitý článek mezi výrobou a maloobchodem případně mezi výrobními jednotkami.

 

 Velkoobchodní sklady jako součást sféry oběhu plní řadu  významných úkolů. V nich se zboží soustřeďuje, třídí a kompletuje, provádí se dodatečná úprava (rozvažování, balení)  a připravuje se k expedici do prodejní sítě. Konečnou úpravou  se užitná hodnota zboží mění, a to podle povahy zboží v různém stupni a dostává potřebnou formu, ve které je prodáváno konečnému zákazníkovi.

Výrobní sortiment, který se vyznačuje jednoduchostí a velkými kvanty, se ve velkoobchodních skladech  přetváří v široký sortiment spotřební.

 Z hlediska národohospodářského plní velkoobchod zejména  tyto funkce a úkoly :

1.        Plynule zásobuje maloobchodní síť a to i v období, kdy toto zboží není vyráběno, nebo jestliže koupěschopná poptávka podstatně převyšuje plynulou výrobu, tj. překonává  časový rozpor mezi výrobou a spotřebou.

2.        Vyrovnává rytmus výroby s rytmem dodávek zboží do maloobchodní sítě, což je umožněno především soustředěním  a skladováním zásob ve velkoobchodních skladech.

3.        Zlevňuje přiblížení zboží místu spotřeby a zajišťuje  serióznost

      dodávek a kvalitu,včetně zajištění platební  jistoty pro dodavatele.

4.        Vykonává nebo řídí řadu operací, které jsou přímým pokračováním výroby zboží. Jedná se zejména o přesuny zboží  z výroby do velkoobchodních skladů, vnitro-skladovou přepravu a manipulaci se zbožím a dopravu zboží do maloobchodu .

5.       Přetváří úzký výrobní sortiment na sortiment obchodní, čehož je dosahováno soustředěním zásob od různých specializovaných výrobních podniků, kompletuje zásilky, připravuje  sortiment k expedici podle požadavků prodejen nebo spotřebitele a podílí se na dohotovení zboží (dozrávání banánu apod.)

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář