Jdi na obsah Jdi na menu
 


8. Formy platebního styku a související dokumenty

24. 3. 2007

Placení zboží v obchodě

Podstata a význam jednotlivých způsobů placení

Hotovostní

Při běžných platbách v obchodě se nejčastěji setkáváme s příjmem a vydáním peněz v hotovosti. Tomuto způsobu placení je dávána  přednost především při úhradě  menších peněžních částek nebo v případě nedůvěry  v platební schopnost a důvěryhodnost kupujícího.

Hotovostní platební styk se uskutečňuje přímým předáním hotovosti.

            V prodejně se z přijatých hotových peněz od zákazníků za zboží vytváří v pokladně pokladní hotovost (tržba).

Bezhotovostní

V tomto případě se přesun peněz děje převedením částky z bankovního účtu zákazníka na bankovní účet obchodníka. Zákazník, který má u banky otevřený účet, může v bezhotovostním platebním styku v obchodě použít těchto způsobů :

·        placení platební kartu, 

·        použití šeků, 

·        zaplacením vystavené faktury. 

Platební (úvěrové) karty

Platební karty jsou běžným způsobem placení nákupů ve světě a začínají se prosazovat i u nás. Platba kartou je bezhotovostní převod peněz z účtu klienta na účet prodávajícího.  Karta obsahuje identifikační údaje, které prokazují  vlastnictví  účtu. Jedná se především o číslo karty, vyznačené na kartě a PIN, který si klienta pamatuje a který slouží k potvrzení transakce v případe použití elektronických platebních terminálů. Při platbě kartou bez použití platebního terminálu, posílá obchodník vydavateli karty žádost o uhrazení určité  částky a dokládá ji číslem karty. Sám má od zákazníka podepsaný souhlas.  Banka pak na základě takového příkazu, peníze z konta převede. Z každé transakce se strhává procentuální příplatek.

Šeky

            Šeky jsou využívány při výběru hotových peněž z běžného účtu na výplatu mezd a drobná hotovostní vydání, u sporožirových účtů občanů, u některých druhů spotřebních půjček, při výběru úsporného vkladu a žádosti občana o vystavení bankovního šeku ve prospěch oprávněného příjemce. Náležitosti šeku stanoví směnečný a šekový zákon. Komitent, který má u banky otevřen běžný účet, může banku požádat o vydání šekové knížky a vystavováním soukromých šeků hradit své závazky věřitelům. Výhoda placení šekem spočívá v tom, že dlužník předává šek věřiteli při dodání zboží nebo provedení  služby. Šek je splatný při předložení.

            Splatnost šeku je do 8 dnů od data vystavení. Šeky mají tyto náležitosti :

·        jméno toho, kdo má platit, 

·        příkaz platit,

·        peněžní částka, 

·        místo a den vystavení šeku, 

·        podpis výstavce. 

 

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář